szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Az Orbán-kormány gazdaságpolitkája a mesebeli Münchausen bárót idézi, aki a hajánál fogva húzta ki magát a bajból – mondta Járai Zsigmond, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) felügyelőbizottságának elnöke egy szerdai rendezvényen.

Valóságos fordulat történt a gazdaságban, legalábbis a számok alapján mindenképp. Egy mínuszból pluszba tartó átmenet zajlott le – mondta Járai Zsigmond, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) felügyelőbizottságának elnöke, aki elmondása szerint "csak" egyszerű közgazdászként szólalt fel a Hungarian Business Leaders Forum (HBLF) szerdai pénzügyi csúcstalálkozóján.

Járai szerint reális a jövő évi 2 százalékos növekedés, nehéz nem valóságos fordulatnak nevezni ezt. Sokan ennél rosszabbat vártak. Rengeteg területen pozitív az eredmény, bár sok helyen konfliktusokkal voltak terheltek ezek az eredmények, tette hozzá.

A Fidesz 2010-es gazdaságpolitikája Münchausen bárót idézte: a saját hajunknál fogva húzzuk ki magunkat a bajból. De közben a bankok és energiaszolgáltatók haját is meghúzták – emelte ki Járai.

Rosszul állunk gazdasági növekedés szempontjából még mindig, mondta Járai. A GDP alakulásában döbbenetesen lemaradtunk a régiótól. Bármilyen politikai töltetű is volt az elmúlt nyolc év, ezekben az években szakadtunk el a többi közép-európai államtól.

Túry Gergely

Az Orbán-kormány gazdaságpolitikájával kapcsolatban elmondta: nagyon bátran nekivágott a kormány, óriási átalakításokhoz fogtak, teljesen más gazdaságfilozófiát követtek. Nem arra apelláltak, hogy szabályozókkal kell megoldani a problémákat, hanem belevágtak és megoldották a feladatot.

Itt is rezsi

Magyarországon magasabbak a rezsiárak, mint a régióban, a kormány azonban nem azzal próbálkozott, hogy megpróbálták megérteni, hanem belevágtak az átalakításba. Ilyen a multikkal való kapcsolattartás is: van egy multiellenes retorika, de a másik oldalon stratégiai megállapodások köttetnek. Próbálnak különbséget tenni jó és rossz multi között, ami néha nem megy annyira egyszerűen – mondta.

A kormány általában belevágott az átalakításokba, és ha elmentek a falig, akkor megálltak. Ez látszott a kormányzás első hetében, a 7 százalékos költségvetési hiány ötletével kapcsolatban, majd a végtörlesztésnél. Előrelépés, visszalépés, aztán taktikázás van. Járai szerint nehéz vot addig taktikázni, ameddig nem jöttek az eredmények. De a világ hozzászokott ezekhez a szokatlan lépésekhez.

Az a gazdasági környezet, amikor Magyarországon azt mondjuk, hogy bizonytalan a gazdasági környezet, máshol is bizonytalanabb lett – mondta Járai. A fiskális konszolidáció megtörtént, a hiányt kézben tartották. Csúnya játék volt, amikor az EU nem hitte el, hogy tartani tudjuk a hiányt. Politikai hozzáállás volt: olyan tárgyalót küldtek, aki semmit nem hitt el – emelte ki Járai. Három év után viszont ezt már nem lehetett ezt csinálni, kénytelenek voltak minket kivenni a túlzottdeficit-eljárás alól. Nagyon szerencsénk volt az első 2-3 évben, hogy finanszírozni lehetett a piacról a magyar gazdaságpolitikát. Olcsó források, lassú növekedés indult be Európában. Nagyon kockázatos volt ez a gazdaságpolitika és még mindig az.

Ma már nem mi vagyunk a dominó

Ilyen még nem volt Magyarországon, hogy éveken keresztül három százalék alatt van a deficit – mondta Járai. Helyes felismerés volt 2010-ben, hogy a deficitet kordában kell tartani. A konszolidáció eleinte negatív hatással volt a növekedésre. Az, hogy választási évben is 2,9 százalék lesz a hiány, az szinte hihetetlen, ez nem illik bele az eddigi magyar politikai kultúrába. A választási költségvetést most rezsicsökkentéssel és a bankok adóztatásával oldják meg.

Matolcsy György meglepte a világot, azzal lepett meg minket, hogy azt csinálja, amit mások is, és amit kell. Az első eredmények jobbak, amit az elemzők vártak. A folyamatos kamatcsökkentést már régóta meg kellett volna kezdeni. Nem akarom az előző jegybanki vezetést kritizálni, de politikájuk csapnivaló volt – hangsúlyozta Járai. Végre növekedési programokat indított az MNB, csak 3-4 év késéssel indult el. A PSZÁF-fel történő összevonást alapvetően jó lépésnek tartja Járai.

A foglalkoztatás ugyanakkor alacsony, a beruházási ráta is alacsony, konfliktusok a banki és vállalati szektorral nem növelik a kiszámíthatóságot. Az állam tulajdonba kerülő vállalatok menedzselése is kérdéses, hogy lehet-e hatékonyan üzemeltetni így vállalatokat. Alacsony a versenyképesség, nagy a bürokrácia.

Lassú javulásra számít Járai. Ha kicsit be tudunk hozni az elmaradásunkból a régióból, akkor már jók vagyunk, mondta. Ma már viszont nem mi vagyunk az a dominó, aki a dominósort dönteni fogja. 2008-2009-ben még ez fenyegetett. A leggyengébb láncszem nem hazánk. Egy biztos, hogy ez a pénzbőség, és alacsony kamatkörnyezet nem marad majd fenn, nem lehet így a pénzügyi rendszert a végtelenségig működtetni. Ma Magyarország ugyanakkor felkészültebb a változásokra, mint korábban volt, hangsúlyozta Járai Zsigmond.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!