Ne higgyünk a gazdasági előrejelzéseknek, általában ezek nem működtek, legyünk szkeptikusak – mondta el Martin Blum, az Ithuba Capital portfóliómenedzsere a Budapest Economic Forum 2013 konferencián a globális gazdaság kilátásaira vonatkozólag. Az eurózónában megindult a kilábalás, de még vannak kockázatok. Magyarország is szorosan együtt mozog az európai fellendüléssel, a forintot jövő év végére pedig 300 forint fölé várja a menedzser.
Ne higgyünk a gazdasági előrejelzéseknek, általában ezek nem működtek, legyünk szkeptikusak – mondta el Martin Blum, az Ithuba Capital portfóliómenedzsere a Budapest Economic Forum 2013 konferencián a globális gazdaság kilátásaira vonatkozólag.
A jövő évi gazdasági növekedésre vonatkozó előrejelzésünk nem változott, annak ellenére, hogy javult az eurózóna gazdasági teljesítménye az idei második negyedévben is. Az eurózónában jelenleg hatalmas a lemaradás ahhoz képest, amekkorra gazdasági visszaesést korábban jósoltak. A konszenzus szerint jelenleg egy százalék lesz a gazdasági növekedés az eurózónában.
Pozitív meglepetések ugyanakkor jövőre könnyebben előfordulhatnak majd, a negatív költségvetési hatások hiányából fakadólag – fejtette ki Blum. Az összes gazdasági szektorban a fellendülés jeleit véljük felfedezni. A globális monetáris politikák szintén megfelelőbbek lettek, ezek is segíthetik a kilábalást. Az alkalmazkodás megindult, de az európai monetáris politikának még alkalmazkodónak kell lennie. A globális kilábalást több előremutató faktor is segítheti, például az erősödő európai belső fogyasztás, de vannak kockázatok is, ilyen például a kínai hitelhelyzet.
Magyarországra kitérve Blum elmondta, hogy a forint minden bizonnyal a 300-as szint fölé fog majd gyengülni 2014 végére, ugyanakkor érdemes arra is figyelni, hogy ne legyen erősebb a magyar fizetőeszköz, mivel az negatív hatásokkal is járhat.