szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A török államvasút a napokban használatba vette az isztambuli Marmaray-alagutat – a Boszporusz alatt köti össze Európát Ázsiával.

"A világ egyik legnagyobb közlekedési infrastruktúra-projektjének szíve“ az a 13 kilométeres vasúti alaugút, ami a Boszporusz alatt összeköti az európai oldal városivasút-vonalait az ázsiai oldal vonalaival. Az Isztambulban október 29-én átadott projekthez Siemens szállította a teljes jelzés- és irányítástechnikát, ennek is köszönhető, hogy az új vonalon 2 perces követési távolsággal, akár 75 ezer utas/óra tempóban is közlekedhetnek Ázsia és Európa között.

A 15 millió lakosú Isztambul két részét eddig kompok, illetve két közúti híd kapcsolta össze. A jelentős környezetterhelés és a torlódások csökkentése érdekében a török kormány a közlekedési infrastruktúra drasztikus bővítésébe kezdett. Ennek első mérföldköve a Marmaray-alagút, amely 2015-től az első normál nyomtávú direkt összeköttetést jelenti majd a két kontinens között. A vasútvonal teljes hossza 76 km, általa a Gebze és Halkali közti menetidő másfél órára, az eddigi felére csökken.

A Siemens nem ismeretlen a területen Isztambulban, hiszen a metropolisz 1-es metróvonalát is a német cég szerelte fel jelzés- és vasúti kommunikációs technikával.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!