szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Hétfőn ismét 300 forint fölé kanyarodott az euró árfolyama. Felvetődnek a kérdések: váltanunk kell, vagy felesleges? Fel fog szaladni az euró árfolyama? Milyen erők mozgatják a történetet? Mit tegyünk, ha van megtakarításunk? Mit tegyünk, ha hitel felvétele előtt állunk? A Bankmonitor portál cikke válaszokat próbál adni ezekre a kérdésekre.

Szubjektív megítélésünk szerint a magyar gazdaságirányítás 290-300 forintos euró árfolyamnál érzi magát komfortosan – írja a Bankmonitor. A portál írása szerint ha tartósan 300 fölé gyengül a forint, akkor jön egy kis forinterősítő torna (aminek számtalan formája lehet még a kamatemelést megelőzően). Ha 290 forint alá megy az euró, akkor nyugodtan lehet tovább kamatot csökkenteni, szüksége van az exportnak az árfolyam támogatására.

A portál szerint biztosak persze nem lehetünk benne, de nézzük a valószínűségeket. A magyar államadósság 40 százaléka devizában van nyilvántartva. Így 10 százalék forintgyengülés 4 százalékponttal megnöveli az államadósságot (ami manapság nagyon rosszul néz ki az adósságot finanszírozó befektetők számára), illetve 10 százalékkal megemeli a devizaadósság kamattörlesztésére fordított összeget (és így a költségvetési hiányt jelentősen megtolja).

Ott van továbbá az a tény, hogy a forintban meglévő államadósságból további közel 25 százalékot külföldi befektetők birtokolnak. Számukra a forint gyengülése a befektetésen elért nyereséget csökkenti (leszámítva a fedezett árfolyam-pozíciókat). A forint gyengülése tehát a forintban kibocsátott államkötvényeken elvárt kamatot növelni fogja, mivel a külföldi befektetőket ez kompenzálja a megnövekedett árfolyamkockázatért. Fentiekből adódóan, a portál nem tud másra következtetni, csak arra, hogy marad a 290-300 forintos árfolyamsáv az euróval szemben. Ha ez elmúlt 5 évre visszatekintünk, akkor jól látható, hogy 300 forint felett csak nagyon rövid ideig tartózkodott az árfolyam.

Amennyiben ez a logika helyes, és a külső korlátok miatt (államadósság) nem maradhat tartósan 300 felett a forintárfolyam, akkor többszörös veszteséget okoz az euróra váltás: egyrészt alacsonyabb az elérhető kamat, másrészt az átváltás jelentős költséget fog okozni, így nem érdemes euróra váltani. Ha forintban maradunk, akkor a portál szerint a következő lehetőségek vannak: az első az, hogy megszokjuk az alacsony kamatot és egészen addig nem heveskedünk, amíg az infláció feletti kamatot kapunk a bankban, vagy szétnézünk az alternatív lehetőségek között és olcsó, hatékony megtakarításként befektetési alapot választunk – feltéve, hogy ténylegesen sikerül megérteni, milyen kockázattal jár ez.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!