szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Magára maradhat Magyarország abban a perben, amely hamarosan megkezdődhet az Európai Bíróságon a házi pálinkafőzés adómentessége miatt. A kormány több uniós tagállamot is felkért a magyar álláspont támogatására, de bírósági források szerint senki sem jelezte, hogy fellépne Magyarország mellett a pert kezdeményező Európai Bizottsággal szemben – írja az agrarszektor.hu. Még megvédhetjük az adómentes státuszt, de kompromisszumokra kényszerülhetünk.

Magára maradhat Magyarország abban a perben, amely hamarosan megkezdődhet az Európai Bíróságon a "házi pálinkafőzés" adómentessége miatt. A kormány több uniós tagállamot is felkért a magyar álláspont támogatására, de bírósági források szerint senki sem jelezte, hogy fellépne Magyarország mellett a pert kezdeményező Európai Bizottsággal szemben, vagyis egyedül maradhatunk a "pálinkavitában" – írja az agrarszektor.hu. Még megvédhetjük az adómentes státuszt, de kompromisszumokra kényszerülhetünk.

Az Európai Bizottság (EB) tavaly februárban fordult az Európai Bírósághoz, mert a kormány nem helyezte hatályon kívül a házi gyümölcspárlatfőzés adómentességére vonatkozó, 2010. szeptember végén bevezetett szabályozást. Az EB kötelezettségszegési eljárást indított ebben az ügyben, mert a testület szerint Magyarország a házi párlatkészítésre nem alkalmazhatott volna adómentességet. Az EB arra az uniós jogszabályra alapozta álláspontját, amely az alkoholtartalmú italok jövedéki adóját harmonizálja a belső piaci verseny torzulásainak megelőzése érdekében. A testület azért fordult végül az Európai Bírósághoz, mert hazánk a kötelezettségszegési eljárás ellenére nem szüntette meg az adómentességet.

Piros László, a Magyar Pálinka Lovagrend nagymestere, a Pálinka Nemzeti Tanács tagja szerint nemigen akad példa arra, hogy egy uniós tagország éppen azt a kedvezményes szabályozást ne tartsa be, amelyet a csatlakozási tárgyalásokon maga harcolt ki. Pedig szerinte hazánk esetében a gyümölcspárlatoknál ez történt, mivel a belépés előtt mi fogadtattuk el a Brüsszel által is felemlegetett, 50 százalékos kedvezményes adóterhelési lehetőséget, amely helyett 2010-től a házi párlatfőzésnél végül adómentességet vezettünk be. A nagymester szerint van esély, hogy megvédjük az adómentességi státuszt, ám az már szinte kizárt, hogy továbbra is a mai mennyiségre vonatkoztathassuk. Így viszont probléma lehet az, hogy egy ilyen ítéletet elvileg visszamenőlegesen kellene alkalmazni, vagyis az eddigi kedvezményezetteknek a be nem fizetett adót utólag kellene leróniuk az adómentes státus alól kivett éves mennyiségek után. Emellett elképzelhető, hogy szűkül azok köre, akik házilag készíthetnek pálinkát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!