szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Izzik a hangulat a dán kormányban. A skandináv állam kabinetje úgy döntött, hogy a Dong Energy energiaszolgáltató 19 százalékát eladják a Goldman Sachs amerikai befektetési banknak, a döntésre az egyik párt kilépett a kisebbségi koalíciós kormányból.

Izzik a hangulat a dán kormányban. A skandináv állam kabinetje úgy döntött, hogy a Dong Energy energiaszolgáltató 19 százalékát 1,5 milliárd dollárért eladják a Goldman Sachs amerikai befektetési banknak, a döntésre az egyik párt kilépett a kisebbségi koalíciós kormányból – írja a Financial Times. A dán államnak 60 százalékra csökken így a tulajdonrésze.

A Dong az állami tulajdonban lévő Dansk Naturgas jogutódja. 1972-ben alapították, kezdetben az északi-tengeri dán gáz és az olaj forrásokat kezelte, majd a Dansk Olie og Naturgas névből a 2000-es évekre a DONG maradt. Ekkor a cég már a villamosenergia-piaccal is kacérkodni kezdett, ami 2005-ben magába olvaszott több termelőt és közüzemi szolgáltatót. Ez lett a Dong Energy, az egyesülést Európai Bizottság 2006 márciusában jóvá is hagyta. A többségi tulajdonos (eddig 76 százalékos részesedéssel) a dán kormány, és az a politikai deal ezügyben, hogy a kormány 2025-ig a többségi státusát fenn is tartja. Az EWEA napokban kiadott, az európai szélenergia szektorról kiadott éves jelentése szerint a Dong Energy maradt 2013-ban is a legnagyobb fejlesztő az európai offshore szektorban, ahol az új berendezések 48 százalékát adták az európai "közösbe".

A Dong Energy a dánok zöldenergia melletti elkötelezettségének jelképe
AFP / Jasper Carlberg

Az amerikai befektetési banknak juttatható részvénypakettnek a méretére is rábólintott már a parlament pénzügyi bizottsága. A csomag része azonban az is, hogy a Goldman Sachs az eladással vitatható vétójogokat is szerez az energiavállalatban. Például a cég csak a Goldman beleegyezésével cserélhetne vezérigazgatót, pénzügyi igazgatót, bocsáthatna ki új részvényt, illetve végezhetne nagyobb bevásárlást. A Goldman befektetése hatalmas közfelháborodást váltott ki Dániában, több mint 185 ezren írtak alá egy online petíciót a Dong 19 százalékának eladása ellen, több baloldali politikus pedig árulással vádolta meg a kormányt. Poul Nyrup Rasmussen volt szociáldemokrata miniszterelnök szerint az üzlettel Dánia elveszíti vezető zöld pozícióját a világban. A Bloomberg szerint a dánok 68 százaléka ellenzi az ameriakiak bevásárlását.

Helle Thorning-Schmidt kormányfő szerint ugyanakkor elmondta, hogy a kisebbségi kormánya a kilépő szocialisták nélkül is megy tovább. A kétpártira olvadt koalíciót kívülről ugyanakkor tovább támogathatják a kiugrott a szocialisták, illetve a zöldek, így pedig megmaradt a kabinet többsége az ország parlamentjében.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!