Zuhan a hrivnya árfolyama

Rekordalacsony szintre gyengült a hrivnya szerdán a bankközi piacon, az ukrán fizetőeszköz két napon belül immár másodszor süllyedt történelmi mélypontra az amerikai dollárral szemben.

  • MTI MTI
Zuhan a hrivnya árfolyama

Közép-európai idő szerint délelőtt 10,35 hrivnya ért egy dollárt, ami 5,8 százalékos gyengülés az előző napi záróhoz képest. A meredek árfolyamesés arra utal, hogy az ukrán jegybank megcsappant devizatartalékaiból már nem költ a deviza védelmére. A Goldman Sachs New York-i nagybank becslése szerint az ukrán devizatartalék 12-14 milliárd dollár körüli lehet jelenleg a január végi 17,8 milliárd dollárral szemben.

"A jegybank szándékosan hagyja gyengülni a hrivnyát. A leértékelés elkerülhetetlen" - mondta Neil Shearing, a londoni Capital Economics feltörekvő piaci részlegének vezetője. 

A 3, 5 és 6 éves futamidejű, dollárban jegyzett ukrán államkötvények hozama 10 százalék körül, illetve kicsivel efölött alakul. Kedden 91,25 pontra esett a 2017-ben lejáró dollárkötvény ára, s ezzel elvesztette a hétfőn elért emelkedés több mint felét.

Közben Londonban ismét meghaladta az 1000 bázispontot az ukrán államadósság-törlesztési leállás rizikójára köthető piaci biztosítási csereügyletek (credit default swaps, CDS) középárfolyama. A CDS-árazás emelkedése azt jelenti, hogy a befektetők szerint megnőtt az esélye, miszerint az ukrán állam nem tud majd fizetni valamelyik lejáró állampapír után és átütemezést kér. A piacon egyre erősebb az a várakozás, hogy Ukrajna hamarosan megállapodást köt a Nemzetközi Valutaalappal (IMF), hogy elkerülje az államcsődöt.

Útmutató cégvezetőknek

Útmutató cégvezetőknek

Az idei aszályt az egész ország megszenvedheti, Orbánék nagy mentőöve pedig csak kivételezetteknek nyújthat reményt

Az idei aszályt az egész ország megszenvedheti, Orbánék nagy mentőöve pedig csak kivételezetteknek nyújthat reményt

A két évvel ezelőttinél is durvább aszály néz ki idén, az őszi vetés hamarabb ért be, a tavaszi kultúrák „nagyon rossz állapotban vannak”, ha nem jön eső, nagy terméskiesések lehetnek a kukoricában. A kormány most leginkább az öntözéssel kampányol az aszály ellen, kár, hogy ez a hazai termőterületek alig több mint 2 százalékán érhető el.