Több ezermilliárd forintunk hever parlagon

Zuhannak a bankok betéti kamatai, mégis a lakosság áprilisban a legfrissebb jegybanki jelentés szerint százmilliárdnál magasabb összeget helyezett el betétként a bankoknál. Több ezermilliárd forintot még betétben sem tartunk.

  • hvg.hu hvg.hu
Több ezermilliárd forintunk hever parlagon

Áprilisban az adatok szerint nyoma sem volt a hitelfelfutásnak, amiről korábban több bank is beszélt – írja az Az én pénzem. A forinthitelek állománya 17,3 milliárd forinttal csökkent. A fogyasztási és folyószámlakölcsönök, de a lakáshitelek sem fogytak.

A háztartások betétállománya szezonálisan igazítva 167,3 milliárd forinttal, míg szezonális igazítás nélkül 101,8 milliárd forinttal emelkedett. A szezonálisan nem igazított adatok szerint a forintban 84,0 milliárd forint, a devizában pedig 17,8 milliárd forint volt a nettó betételhelyezés.

A pénzügyi összehasonlító portál szerint egyáltalán nem arról van szó, hogy a banki ajánlatok vonzóbbá váltak a lakosságnak, inkább a parlagon heverő pénzek alakíthatták a képet. A lekötött betétek kivonása ugyanis folytatódott, több mint nyolcvan milliárd forinttal csökkent az állomány. Még devizából is csak alig több mint egymilliárd forintnyi gyarapodás látható. Megugrás a folyószámlán (általában nullaszázalékos kamattal) tartott pénz mennyiségében volt.

A lakosság áprilisban az előző havinál majdnem 185 milliárd forinttal többet, összesen már 2530 milliárd forint feletti összeget hevertetett parlagon. A készpénzállomány további 63,3 milliárd forinttal nőtt.

 

Útmutató cégvezetőknek

Útmutató cégvezetőknek

Az idei aszályt az egész ország megszenvedheti, Orbánék nagy mentőöve pedig csak kivételezetteknek nyújthat reményt

Az idei aszályt az egész ország megszenvedheti, Orbánék nagy mentőöve pedig csak kivételezetteknek nyújthat reményt

A két évvel ezelőttinél is durvább aszály néz ki idén, az őszi vetés hamarabb ért be, a tavaszi kultúrák „nagyon rossz állapotban vannak”, ha nem jön eső, nagy terméskiesések lehetnek a kukoricában. A kormány most leginkább az öntözéssel kampányol az aszály ellen, kár, hogy ez a hazai termőterületek alig több mint 2 százalékán érhető el.