szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Már eddig is kaptak fejenként átlagosan kétmillió forintnyi ajándékot a módosabb devizahitelesek, a végtörlesztők a kormánytól, most pedig újabb lehetőség nyílik meg előttük. Az újabb devizahiteles mentőcsomag ugyan kizárná őket, de egyedileg pereket indíthatnak, és jó eséllyel nyerhetnek is – újabb százezreket és milliókat. Csak várniuk érdemes két-három hónapot.

Hiába zárja ki a kormány a végtörlesztőket a mostani devizahiteles mentőcsomagból, alkotmányjogászi vélemények szerint nekik is van keresnivalójuk.

A Népszabadságnak nyilatkozó Kolláth György arra emlékeztetett, hogy 2011 őszén a kormány a végtörlesztést kínálta fel, melynek keretében 180 forintos frankárfolyamon és 250 forintos euróárfolyamon le lehetett zárni a devizahitel-szerződést, ilyen árfolyamon a fennálló tartozást ki lehetett egy összegben fizetni. Ezzel 170 ezer devizahiteles élt, főként a felső-középosztály, nekik volt félretéve annyi millió forintjuk, hogy letudják a tartozásukat. Sokan ezt forinthitel felvételével tudták abszolválni. Az alkotmányjogász szerint a kormány most éppen azért zárja ki őket az újabb devizahiteles mentésből, mert korábban segített nekik, „a hátrányos megkülönböztetésre lehetősége van a jogalkotónak, ha annak tárgyilagos mérlegelés alapján az adott jogviszonnyal közvetlenül összefüggő, ésszerű oka van” – érvel Kolláth. Szerinte azonban a Kúria jogegységi határozatába (amelyet fordít le törvényre a kormányoldal) a végtörlesztők is belekapaszkodhatnak, és egyedi pereket indíthatnak a bankok ellen.

A hvg.hu megkeresett egy másik alkotmányjogászt is, aki névtelenséget kért, de ő is úgy látja, a végtörlesztőknek is segít a Kúria határozata, de nekik maguktól kell pert indítaniuk a bankjuk ellen. (A végtörlesztéssel nem élő, most is futó devizahitellel rendelkezőknek könnyebb a dolguk, esetükben megfordul a bizonyítási teher, így a bankjuknak kell pert indítani és bebizonyítani, hogy tisztességes volt az egyoldalú kamatemelés, a devizahitelesnek semmi dolga nincs.) Kolláth szerint nagy valószínűséget ad annak, hogy a végtörlesztők is megnyerik a pert, a hvg.hu által megkérdezett, anonimitást kérő alkotmányjogász azonban 50-50 százalék esélyt adott a banknak és az ügyfélnek.

MTI / Máthé Zoltán

Az általunk megkérdezett alkotmányjogász szerint tanácsos két-három hónapot várniuk a végtörlesztőknek. Addig véget érnek a bankok által indított, most is futó devizahiteleket érintő perek, és nagy eséllyel azokban a hitelt felvevők nyernek. A végtörlesztett emberek így a saját perük indításakor már hivatkozhatnak a lezárt, rájuk nézve is kedvező ítéletekre.

Fejenként átlagosan kétmillió forintos ajándékot kaptak

Azoknak a devizahiteleseknek, akik végtörlesztettek mintegy 370 milliárdos tőketartozást engedtek el a bankok, ami ügyfelenként átlagosan 2,186 millió forintos adósságelengedés. Persze ez csak az átlag volt, aki több tízmillió forintot nyert, például országgyűlési képviselők (a rekorder köztük Kocsis Máté VIII. kerületi polgármester volt).

Az elengedett összegből 260 milliárdot a bankok álltak, a maradék 110 milliárdot az adófizetők (a végtörlesztési veszteség harminc százalékát a bankok leírhatták a bankadóból).

A kedvezményes végtörlesztés lehetősége 2011 szeptember végétől 2012 február végéig tartott. Ebben az időszakban 169 256 devizahitelt végtörlesztettek az adósok, és akkori értéken összesen 1354 milliárdos tartozástól szabadultak meg.

A végtörlesztők többsége nem szorult állami támogatásra, amit az mutat, hogy a hitelek mintegy kétharmadát „zsebből”, megtakarításokból fizették ki, és csak a végtörlesztett állomány harmadát finanszírozták új forinthitel felvételével (ők nagyot buktak, ugyanis legtöbben bőven 10 százalék feletti kamaton kaptak forinthitelt, volt olyan is, aki 18 százalékon).

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!