szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Június 30-ig minden szolgáltató visszautalta a munkáltatóknak azt a pénzt, melyet még 2012-ben töltöttek fel a dolgozóik Széchenyi Pihenő Kártyájára, de a munkavállalók ezt 2014. május 31-ig nem használták fel. Vajon mit kezdenek a munkáltatók ezzel a pénzzel? Ezt vizsgálta a cafeteriatrend.hu 2014. július elején egy felmérésben.

A visszautalt pénz egy összegben minden különleges információ nélkül érkezik a munkáltatókhoz, így alapesetben nem tudja a cég, melyik dolgozójának maradt a kártyáján fel nem használt egyenleg. Ez persze megnehezíti az érintett személyeknek való visszaosztást.

Az biztos, hogy a kapott visszautalás értékét egyéb bevételként kell könyvelnie a munkáltatónak – foglalja össze Fata László cafeteria szakértő. Ez a visszaérkező összeg nem befolyásolja a 2012-es év juttatásokhoz kapcsolódó adózást, így az akkor, a juttatás értéke után befizetett közterheket nem kapja vissza a munkáltató. Emellett jó hír, hogy a visszaérkező pénz miatt a 2012-es év önellenőrzésére sem lesz szükség.

A szakportál friss felmérése azt vizsgálta, hogy mit tesz ebben a helyzetben a munkáltató. Megpróbálhatja kinyomozni, hogy kik is az érintett munkatársak, és odaadni valamilyen formában nekik ezt az összeget. A dolgozók kisebb-nagyobb közösségét érintő juttatásban "hasznosítják újra", vagy a HR osztály használja fel saját céljaira, illetve az összeg egyszerűen a cégnél marad bevételként.

A válaszadók nagy része (66,5 százalék) nyilatkozott úgy, hogy egyszerűen a cégnél marad ez a pénz, nem kerül vissza a munkavállalókhoz. Többen jelezték, hogy mindössze pár száz vagy pár ezer forint érkezett hozzájuk a szolgáltatóktól, így nincs is értelme az újraosztást tervezgetni. A kérdőív kitöltők 11,5 százaléka azt tervezi, hogy valahogy visszajuttatja közvetlenül az érintett dolgozóknak ezt az összeget. Jellemzően újra SZÉP Kártya formájában valósulhat meg ez a kiadás (5 százalék), vagy más juttatásként adja ki a munkáltató ezt az érintetteknek (4,5 százalék). Mindössze 1,7 százalék jelezte azt, hogy pénzben kaphatják meg ezt a munkavállalók. A válaszadók mindössze 1,7 százalékánál a HR terület fejlesztéseinél hsdználják fel ezt az összeget, de ezek egy része is a dolgozók egy-egy vagy éppen teljes közössége számára hasznosulhat. A képzések megvalósítása, ezeken való részvétel támogatása gyakran kerül elő a felhasználási módok közt.

A felmérésben résztvevő munkáltatók 10,6 százaléka a teljes munkatársi kör számára biztosít majd speciális juttatásokat a kapott visszautalásból. Jellemzően a vállalati családi nap, évzáró rendezvény, gulyás party költségvetését növeli majd az összeg, de lesz, aki egy meleg nyári napon egy fagylaltos kocsit hív a céghez, és minden munkatárs ingyen fagyit kap a fel nem használt egyenlegek terhére.

A közös felhasználás egyik megjelenő módja még, hogy a jövő évi cafeteria költségkeretet növeli a kapott összeg, így az egyes munkatársak ezt elosztva egy kicsit magasabb összeggel gazdálkodhatnak 2015-ben. Speciális megoldás, hogy az ezt igénylő munkatársak között adómentes „kultúra utalvány” formájában adják ki a szolgáltatóktól visszaérkezett keretet. Jellemző felhasználási mód még a szociális támogatási rendszer bővítése a munkáltató szervezésében vagy a dolgozói érdekképviselet bevonásával.

Egyes munkáltatóknál nem házon belül hasznosul a visszaérkező pénz. A társadalmi felelősségvállalás keretében a Vöröskereszthez vagy más szervezethez kerül ez adományként, vagy éppen a munkavállalók önkéntes tevékenységét támogatja majd.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!