szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Három évvel a fukushimai katasztrófát követően újraindul az első atomerőmű Japánban az atomenergetikai hatóság szerdai közlése szerint. A szendai erőmű üzembe helyezése után, elképzelhető, hogy a tragédia következtében leállított 48 reaktor mindegyikét működésbe helyezik.

A japán atomenergetikai hatóság szerdai döntésével előzetesen jóváhagyta azon jelentést, amely szerint a déli Kjúsú szigetén – Tokiótól ezer kilométerre délnyugatra – található szendai atomerőműben elvégzett biztonsági fejlesztések megfelelnek a tavaly nyáron kiadott, a világon a legszigorúbbnak tartott előírásoknak. Az erőmű az értékelés szerint a legsúlyosabb természeti csapásoknak, köztük a 2011-es fukushimaihoz hasonló földrengésnek és szökőárnak is képes ellenállni – írja a portfolio.hu

Ugyanakkor az újraindításhoz szükséges végső jóváhagyást csak egy további, harmincnapos technikai és tudományos felülvizsgálat után adják majd ki az erőműnek. Az üzemeltető cég szerint leghamarabb szeptember és november között indulhat újra a szendai erőmű két reaktora. A szendai lesz az első atomerőmű, amelyet újraindítanak a fukusimai baleset óta. A katasztrófa miatt akkor az ország mind a 48 működőképes reaktorát lekapcsolták.

A szerdai döntés nagy győzelem az atompárti kormány számára. Abe Sindzó miniszterelnök – szembemenve a közhangulattal – 2012-es hivatalba lépése óta sürgeti a létesítmények beindítását, mivel atomenergia kiesése hatalmas gazdasági károkat okoz az országnak, mára gyakorlatilag teljes mértékben külföldről importált energiahordozókkal kell kielégíteni az igen jelentős áramigényt. Az atomerőművek 2011 előtt a japán energiaellátás közel 30 százalékáért feleltek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!