szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Tegye be a bankba az aranyát, és az fial majd egy picit. Ez a terv tényleg komoly – és hol máshol gondolták volna ezt végig, mint Indiában, mely ma is képes az aranypiaci mozgást meghatározni.

Conclude weboldalán meglepő hír jelent meg, mely szerint Indiában az aranykínálatot meghaladó kereslet kielégítése céljából Mumbai kölcsön venné a magánszemélyek otthon tartott készleteit.

Az állami tulajdonú MMTC finomító és a svájci Pamp vegyes vállalata (MMTC-Pamp) kereskedelmi bankokkal karöltve olyan program beindítását tervezi, amellyel a privát szférában tartott aranyat (csak a valódi, fizikai nemesfémet!) 3 évre, némi valódi "aranykamat" mellett kölcsön lehessen adni a pénzintézeteknek. A kölcsön lejártakor a bankok az eredetileg elhelyezettnél nagyobb mennyiségű sárga nemesfémet szolgáltatnának vissza. „Ha például valaki 35 gramm aranyat tesz be, akkor 36,5 grammnyit kap vissza” – vázolta Rajesh Khosla, az MMTC-Pamp ügyvezető igazgatója.

Az ünnepre vegye ki a bankból, aztán meg had kamatozzon!
thestar.com

A három évre kölcsön kapott arannyal a bankok képesek lehetnek betölteni a kereslet és a kínálat közötti űrt. A bankok ékszerészeknek adhatnák kölcsön az aranyat kamatra, vagy pedig az indiai központi banknál elhelyezve rúpiahitelt vehetnének fel, amit ki tudnának hitelezni. Miközben a magánszektor éves sárganemesfém-szükséglete körülbelül 900 tonnára rúg, az indiai gazdaság 700 tonna importnál többet nem engedhet meg magának, mivel a korábbi, rekordmértékű behozatalok miatt az ázsiaiak folyó fizetési mérlege elszaladt, megközelítette a GDP 5 százalékát, az indiai rúpia pedig jelentősen leértékelődött a dollárral szemben. Más forrásból pedig nem lehetséges növelni a kínálatot, mivel az indiai aranybányászat gyakorlatilag nulla.

Becslések szerint 25 ezer tonna arany lehet indiai magántulajdonban, ebből 5 ezer a templomokban, amelyek a tavalyi importkorlátozásokig a sárga nemesfém legnagyobb vevői voltak. Ennek közel egytizedét kellene előcsalogatni ahhoz, hogy az aranykereslet ne szenvedjen hiányt. A The All India Germs and Jewellery Federation (GJF) korábbi elnöke, Ashok Minawala tavaly októberben meglehetősen optimistán még azt sem zárta ki, hogy három éven belül 1000-1500 tonnányi sárga nemesfémet mobilizálhatnak.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!