Kihívások és lehetőségek – mire számítanak az európai vállalkozások?
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
Konferenciát szerveztek az áfacsalásról és korrupcióról az Európa Parlamentben, Horváth Andrásék a magyar helyzet kilátástalanságát tudták felmutatni, a románok lekapcsolt csaló politikusokat. Bandaháború a szervezett áfacsaló csoportok között.
Romániában hat év börtönt kapott egy volt közlekedési miniszter, egyben önkormányzati képviselő, akinek a cége benne volt áfacsalásban, közintézményeknek adott el olyan elektromos készülékeket, amelyekre semmi szüksége nem volt az intézménynek, azok a raktárban porosodtak, mert nem használták őket. Ez csak az egyik eset, amellyel elbüszkélkedett a 2002-ben létrehozott román antikorrupciós igazgatóság egyik vezetője azon az – Európai Parlamentben tartott – konferencián, amely az uniós országokban levő áfacsalást járta körül. A román korrupcióellenes szervezet dicsőségtábláján szereplő, egy másik esetben olyan politikust kapcsoltak le nemrég, aki cégein keresztül nagyüzemben csalta az áfát.
A helyzet mégis abszurd volt az európai parlamenti konferencián. A román beszámoló az adócsalók elkapásáról épp azt a szekciót követte, amelyen magyar meghívottak – köztük az a Horváth András, aki az áfabotrányt 15 hónapja kirobbantotta, és akinek a története motiválta a mostani konferenciát – azt vázolták fel, hogy Magyarországon látványos jelek vannak az áfacsalásokra, mégis mintha azok felett a hatóságok jó része szemet hunyna, a politikai vezetés pedig nem úgy tűnik, mint amelyik kérlelhetetlenül küzd az áfacsalás ellen. Ennek lecsapódása az is, hogy Horváthtal mint közérdekű bejelentővel szemben az adóhatóság bő egy éve is feljelentést tett, nemrég pedig 3 milliós sérelemdíjat követelve újabb keresetlevelet írt a bíróságnak a NAV. Így járt egy korrupciókutató szociológus is, Jávor István, akinek a NAV nekiment.
A konferencián, amelynek összehívását Jávor Benedek európai parlamenti képviselő szorgalmazta, az Europol egyik vezetője elmesélte, hogy viszonylag kevesen követik el a szervezett áfacsalásokat. Az egyik általuk feltárt ügyben az áfacsalásokkal okozott kár 90 százalékáért mindösszesen az áfacsalásokat elkövetők 2 százaléka felelős, ők a főszereplők, ők mozgatják a szálakat, őket kell lekapcsolni, titkosszolgálati eszközökkel megfigyelni.
Az áfacsalásokra specializálódott szervezett bűnözői csoportok között valódi bandaháború is zajlik, embereket tesznek el láb alól. A csábítás ugyanis óriási: mérvadó becslések szerint évente 170-190 milliárd euróra (53-59 ezer milliárd forintra) rúg az egy év alatt elcsalt, hiányzó áfa összege az EU-ban, ennek egy része a szervezett bűnözői csoportokhoz kerül.
A konferencia másik házigazdája Jávor Benedek mellett a német Ingeborg Grassle mindvégig kevesellte, hiányolta a konkrét, az áfacsalást meggátoló intézkedéseket uniós és állami szinten. A problémát látjuk, csak éppen a neheze még hátravan.
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
A tranzakciós illeték kiterjesztése jelentősen átalakíthatja a Revolut és más neobankok vállalati díjstruktúráját.
Adózási és adatszolgáltatási kötelezettségek 2025. július 16. és 2025. augusztus 31. között.
Van a kártyás fizetés elfogadásánál kevésbé költséges megoldás is már a piacon: a qvik rendszer használatával a költségek 30–40 százalékkal mérsékelhetők.
Nagy feltűnést keltett és sok díjat elnyert A fehér várkastély című, Japánban, az Edo-korban játszódó társasjáték. Az alapötlete olyan, hogy elsőre nem is érti az ember, hogy lehet ezt kivitelezni, de az első játék után kiderül: A fehér várkastély rászolgált a sikerére.
Pálinkás József, az MTA volt elnöke a Népszavának arról is beszélt, hogy a magyar kormánynak nincs semmiféle tudománypolitikája, csak kósza ötletei.
A Gyurcsány-tánc óta nem láttunk ilyet.