szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A közelgő napfogyatkozás súlyos következménnyel járhat a német energetikai rendszerre nézve. Főleg, ha nagyon süt a nap.

Március 20-án, amikor a Hold áthalad a Nap előtt, részleges napfogyatkozás lesz Németországban (is). A számítások szerint ez az ország 82 százalékát sötétbe borítja. Az egyre jobban a napenergiára támaszkodó németek készülnek: a rendszerbiztonság kísérleteként kezelik a helyzetet. A német Fraunhofer Institute for Solar Energy Systems kiadott egy tanulmányt is, mely kifejezetten a napfogyatkozás hatásait elemezte a német energetikai rendszerben.

A tanulmány szerint a részleges napfogyatkozás hatására előbb majd hirtelen leesik a termelt napenergia-szint, majd hirtelen megugrik – és minderre a rendszerirányítónak kellőképpen fel kell készülnie. A Fraunhofer Institute for Solar Energy Systems szimulációi azt mutatják, hogy a rendszer stabilitásához a hagyományos erőműveknek és a vízenergiát tároló szivattyús tározó erőműveknek is fel kell készülniük a hirtelen érkező változásra.

Naperőmű: hirtelen leáll majd, aztán percekkel később újra termelni kezd
flickr

A tanulmány két forgatókönyvet valószínűsít: az egyik, hogy mi történik, ha a napfogyatkozás verőfényes időben következik be. Ez rég látott megterhelést jelenthet a energiahálózat számára. A második forgatókönyv a borult, felhős időre kalkulálva lényegében azt valószínűsíti, hogy a napfogyatkozásnak nagyon kevés hatása lesz a rendszer működésére.

Németországban mintegy 1,4 millió napenergia berendezés működik, mely az ország energiamixében 6 százalékot jelentett 2014-ben. Jelenleg 26 százalék származik megújuló energiából a németeknél, de az Energiawende nyomán 2050-ig  a nap-, szél-, biomassza- és vízenergia összesített aránya – a legújabb víziók szerint – elérheti akár a 80 százalékot is.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!