szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Vasárnap összeül az Európai Tanács, ott van az utolsó esély arra, hogy létrejöjjön valamilyen megállapodás Görögországgal kapcsolatban. A vasárnapi az utolsó határidő - tette világossá a keddi rendkívüli euróövezeti válságcsúcs után az Európai Bizottság elnöke. Jean-Claude Juncker szerint harcolnak a görögökért, de elismerte, hogy a Grexitre is megvan a forgatókönyv. A görög bankok szerdán is zárva lesznek.

Most érkezett

Érzik a Grexit-veszélyt a görögök?

A görög elnök levelet írt Donald Tusknak, az Európai Tanács elnökének, és a levélben azt magyarázza, hogy a népszavazáson a nemek győzelme nem mandátum az eurózónából való kilépésre, emellett vázolja a hétfői többpárti nyilatkozatot, ami reményei szerint elvezethet egy életképes megállapodáshoz.

Percről percre
Sorrend megfordítása

1 2 3 4 5

Nincs elég pénz a görög bankokban

Valószínűleg ezt jelenti, amit Katrougalos, az adminisztratív reformokért felelős görög miniszterhelyettes mondott a görög sajtónak, hogy technikailag lehetetlen, hogy a bankok a héten kinyissanak.

Ebből Grexit lesz, ha ez így megy tovább

Az európai jegybankkal kapcsolatban a görög népszavazás miatt egyre inkább az a kérdés, meddig hajlandó finanszírozni a görög bankrendszert, és meddig képes bennmaradni Görögország az euróövezetben. Vannak kemény vélemények az EKB környékén, például a lett jegybankelnök, aki euróövezeti jegybankelnökként az EKB kormányzótanácsának tagja, ma azt mondta, a görögök kiszavazták magukat az eurózónából.

Ennek alapján már egyáltalán nem tűnik tabutémának a görögök kiesése az eurózónából, főleg, ha azt vesszük, hogy az euróövezeti országok többsége is szívesen kitenné a görögöket az euróövezetből.

Javaslatok nélkül érkeztek a görögök?

Egy görög újság brüsszeli tudósítója ezt a pletykát röppentette fel a Twitteren, bizonyos információkra hivatkozva.

Az értesülés nehezen hihető, a nyilatkozatokból már tegnap is úgy tűnt, vannak új görög javaslatok, és ma a Süddeutsche Zeitungban is megszellőztettek néhány részletet belőlük.  

Nem lesz „nagylelkű” az EKB a görögökkel

Az Európai Központi Bank nem lehet „túlságosan nagylelkű” a vészhitelekkel – írja a Reuters az EKB állásfoglalására hivatkozva.

Ez az a sürgősségi hitel, amivel az európai jegybank életben tartja a görög bankrendszert, enélkül már egészen biztosan összeomlott volna. Az EKB hétfőn úgy döntött, hogy továbbra is fenntartja a keretet, de szigorította a fedezeti feltételeket a bankoknak, ha le akarnak hívni a hitelből.

Az európai jegybankkal kapcsolatban a görög népszavazás miatt egyre inkább az a kérdés, meddig hajlandó finanszírozni a görög bankrendszert, és meddig képes bennmaradni Görögország az euróövezetben. Vannak kemény vélemények az EKB környékén, például a lett jegybankelnök, aki euróövezeti jegybankelnökként az EKB kormányzótanácsának tagja, ma azt mondta, a görögök kiszavazták magukat az eurózónából.

Eközben a görög kommunista párt

nekiállt tüntetni Thesszalonikiben a megszorítások ellen:  

Azt nem mondanánk, hogy jó az ütemérzékük, ha két nappal a megszorításokat elutasító görög népszavazás után, aminek a kormány volt a legnagyobb hangú támogatója, ezt tartják a legfontosabb kérdésnek.

Ahol már a németek is "viccelődnek"

Ott nagy lehet a baj. A görög kormányt mostanában keményen kiosztó Wolfgang Schäuble német pénzügyminiszter azt mondta az eurócsoport pénzügyminisztereinek válságtanácskozására érkezve, hogy "izgatottan" várja a görögök ajánlatát.

Egyúttal elzárkózott a görög adósságelengedés ötletétől, és közölte, aki ismeri az európai egyezményeket, tudhatja, hogy nincs lehetőség adósságleírásra, mert az a finanszírozás tilalmába ütközik. Meglebegtette azt is, hogy a görögöknek menniük kellene az euróövezetből, ha nem akarnak semmilyen programot cserébe a segítségért.  

Tizennyolcból tizenhat tagország kirúgná a görögöket

Az euróövezet 18 tagországából (a 19. Görögország) 16 szívesebben látná a görögöket az euróövezeten kívül egy görög lap brüsszeli értesülése szerint. A sajtó most azt találgatja, melyik lehet az a két ország, aki kitartana a görögök mellett. Az egyik egészen biztosan Franciaország, a francia politikusok az elmúlt napokban több olyan nyilatkozatot tettek, hogy sok mindent megtennének, hogy Görögország az euróövezet tagja maradjon.

A másik valószínűleg Litvánia, az eurócsoport egy órai válságtanácskozására érkezve a litván pénzügyminiszter elismerte, hogy a Grexit nem alternatíva számukra, de Görögországnak reformokat kell végrehajtania. Vagy éppen Spanyolország, a spanyol pénzügyminiszter is azt mondta, a Grexit nem olyan megoldás, amit bárki is akarna.  

A válságtanácskozására érkezve a lett pénzügyminiszter hangot is adott az ellenszenvének, azt mondta, nem ellenzi a Grexitet, és a lettek nem értik a görögöket, meglepődtek a referendum eredményén.

Az új görög pénzügyminiszter, Euklid Cakalotosz (balra) kicsit feszültnek tűnik.

Valószínűleg hasonlóan gondolja a görögökkel általában kritikus finn pénzügyminiszter is, aki most annyit mondott, ma nem vizsgálják a Grexit lehetőségét, viszont vizsgálják Görögország szerepét az euróövezetben a görög népszavazás után. A finn pénzügyminiszter nem támogatja a görög adósságelengedést. Lényegében ezt nyilatkozta a szlovák pénzügyminiszter is, és kétségét fejezte ki, hogy ma lesz megállapodás.  

Az Európai Bizottság alelnöke, Valdis Dombrovskis se kerülgette a forró kását déli sajtótájékoztatóján, és azt mondta, a Grexit nem zárható ki, ha a bizalom nem áll helyre és nincs hiteles reformprogram.

A luxemburgi pénzügyminiszter azt mondta, a görög kormánynak fel kell oldania az ellentmondást, mi szerint maradnának az eurózónában, de az ehhez szükséges javaslatokat nem fogadják el.

Siratják Varufakiszt az újságírók

Az új görög pénzügyminiszter egy szót sem nyilatkozott, amikor megérkezett Brüsszelbe – ezt az egyik brüsszeli tudósító írta ki a Twitterre, Varufakiszt siratva.

"Szabadesésben a görög bankrendszer"

Ezt mondta a belga pénzügyminiszter, amikor megérkezett az eurócsoport keddi válságtanácskozására. És még azt, hogy a görög gazdaság is szabadesésben van, és

nincs sok idő. Minden a görög javaslatokon múlik.

1 2 3 4 5
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!