szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Felmondott a munkáltatóm, mégsem kapok végkielégítést. Közös megegyezéssel szűnt meg a munkaviszonyom, végkielégítés kifizetésben mégsem részesültem. Fizetés nélküli szabadságon voltam a férjem külföldi munkája miatt 2 évig, mely tartamot a munkáltató nem számított bele a végkielégítés mértéke. Ilyenkor mi van? Az Adózóna megmondja.

Rokkantsági ellátásban részesülő dolgozónak a munkáltató felmondott és nem fizetett végkielégítést. Egy másik jogerősen pert nyert a munkáltatóval szemben és vissza kell fizetni a végkielégítés összegét. Hogyan történhetnek meg ilyen esetek?

Abban az esetben, ha a munkáltató azzal indokolja a felmondást, hogy például a munkavállaló nem megfelelően végezte a munkáját, összeférhetetlen volt a kollégáival, elveszítette a munkáltatója bizalmát, szakmailag alkalmatlan a munkavégzésre, a munkavállaló nem jogosult végkielégítésre – írja az Adózóna. Ezzel ellentétben, ha a felmondás indoka a munkáltató működési körébe tartozik, így például átszervezésre, munkakör megszüntetésre vagy létszámcsökkentésre került sor, jár a végkielégítés.

Ha a munkavállaló szünteti meg felmondással a munkaviszonyát, élből nem jogosult végkielégítésre és – amennyiben attól a munkáltató nem tekint el –, köteles teljes felmondási idejét munkában tölteni.

A végkielégítésre való jogosultság feltétele, hogy a munkaviszony a felmondás közlésének vagy a munkáltató jogutód nélküli megszűnésének időpontjában a törvényben meghatározott (legalább 3 éves) tartamban fennálljon. A végkielégítésre való jogosultság szempontjából nem kell figyelembe venni azt az egybefüggően legalább 30 napot meghaladó tartamot, amelyre a munkavállalót munkabér nem illette meg. Kivétel e szabály alól a szülési szabadság és a gyermek ápolása, gondozása céljából igénybe vett fizetés nélküli szabadság, valamint a tényleges önkéntes tartalékos katonai szolgálatteljesítés céljából igénybe vett fizetés nélküli szabadság három hónapot meg nem haladó tartama.

Ha a munkavállaló a felmondás közlésének időpontjában nyugdíjasnak minősül, nem jár részére végkielégítés. Ugyanakkor, nincs törvényi akadálya annak, hogy kollektív szerződés, vagy a felek megállapodása végkielégítés fizetését írja elő a munkavállaló részére olyan esetekben, melyekre törvény egyébként nem írja elő annak fizetését. Munkaszerződés a végkielégítés szabályaitól a munkavállaló javára, kollektív szerződés a javára és hátrányára is eltérhet.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!