szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Azzal nem lehet megsérteni személyiségi jogot, hogy egy döntésről a média állít valamit, amivel az adóhatósági vezető nem ért egyet – végeredményben erre jutott a bíróság azt követően, hogy a NAV főigazgatóját végre tanúként is meghallgatták.

Egymillió forintra perelte az adóhatóság másfél éve az Átlátszót, mert az egyik cikkükben néhány állítás a NAV szerint személyiségi jogot sértett. A bíróság nem így látta, sőt, nem is tartotta értelmezhetőnek a követelést.

Ahogyan az egész ügy, illetve a bírósági tárgyalás lefolyása is olvasható az Átlátszó frissen posztolt cikkében, a per tárgyát az jelentette, hogy a portál megírta: mivel Somos Katalin (NAV-főigazgató) megtagadta egy áfacsaló-hálózat felderítését célzó vizsgálat lefolytatását, meghiúsult egy csalássorozat résztvevőinek azonosítása, s így a NAV látókörébe került cégek fantomizálódhattak – százmilliós adótartozást hagyva maguk mögött.

Stiller Ákos

A perben korábban kétszer is kimentette magát az Átlátszó által tanúként megidézett NAV-főigazgató, de a "harmadik fordulóban" már tanúvallomást tett. Bár – mint írja a portál – "az inkriminált cikkben bemutatott két konkrét üggyel kapcsolatban viszont érdemben nem sokat tudtunk meg a főigazgató asszony vallomásából". A bírósági ítélet indoklása szerint a kifogásolt cikknek az adóhatóság vezetőjének eljárására vonatkozó megállapításai lényegében egy közéleti vita részét képezik, mert a cikk állít valamit az adóhatóság egyes intézkedéseivel kapcsolatban, amivel az adóhatóság nem ért egyet – ez viszont nem lehet alapja egy személyiségjogi pernek.

Azokat a perköltségeket, melyeket a NAV vs. Átlátszó, illetve a Vida Ildikó vs. Vágó Gábor perben az Átlátszónak, illetve Vágó Gábornak ítélt a bíróság (80 + 35 ezer forint), az oknyomozó portál Horváth Andrásnak utalja át – aki a NAV-tól való eltávolítása óta nem talál munkát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!