Még várat magára a jegybank alapítványainak felügyelőbizottsági vizsgálata, miután az ezzel megbízott fideszes delegált a botrányos új fejleményeket is górcső alá akarja venni – közölte a Világgazdaság.
További időt és pénzt kért Madarász László, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) hatfős felügyelőbizottságának (fb) fideszes delegáltja ahhoz, hogy befejezze a jegybank fél tucat Pallas Athéné-alapítványa létrehozatalának körülményeire, jogszerűségére vonatkozó vizsgálatát – írta a VG.
Utóbbival Madarászt még tavaly szeptemberben bízta meg a testület, de a VG értesülései szerint még legalább egy hónapig nem készül el a jelentéssel, így az a következő, május 20-i fb-ülésen még biztosan nem kerül terítékre.
A halasztást a múlt pénteki fb-ülésen Madarász az utóbbi napokban nyilvánosságra került, új információkkal indokolta. Miután ugyanis március végén előbb a Kúria, majd az Alkotmánybíróság kimondta, az MNB által az alapítványoknak juttatott vagyon közpénz, így azok elköltéséről kötelesek beszámolni, április 22-én nyilvánosságra hozták az 5 millió forintot meghaladó értékű szerződéseiket.
Az ugyancsak tavaly szeptemberben elindult másik két vizsgálat már lezárult. Az fb öt igen és egy nem szavazat mellett elfogadta a KDNP-s tagja, Szényei Gábor András által elkészített jelentést, ami jogszerűnek találta azt, hogy az MNB eddig 75 milliárd forintot elköltött a 2018 végéig 100 millió eurós keretösszegű műkincsvásárlási Értékprogram keretében.
Ezzel szemben a jobbikos delegált Nyikos Lászlónak a jegybank hat ingatlanvásárlásáról készült jelentése csak egy igen szavazatot kapott, valamint egy nemet, míg négyen tartózkodtak. A dokumentumot pedig titkosították, miután leszavazták Nyikos azon javaslatát is, hogy a jelentés kerüljön fel a jegybank honlapjára.