szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A magyar szójababtermelés nagy része exportra megy, és egyre többen vágnak bele a termesztésbe.

Egyre többen termesztenek GMO-mentes szójababot Magyarországon, ami az állattakarmányozásban nélkülözhetetlen – olvasható a Magyar Hírlap hétfői számában.

Tikász Ildikó Edit, az Agrárgazdasági Kutató Intézet kutatója a lapnak elmondta: a szójatermesztő gazdaságok száma tavaly 5100 fölé emelkedett az egy évvel korábbi 1800-ról, a Közös Agrárpolitika 2015-2020 időszak közvetlen támogatásainak köszönhetően a termőterületek mérete 80 százalékkal nőtt ugyanebben az időszakban.

Mint mondta, tavaly rekordmennyiségű területen termesztettek szóját az országban, emellett pedig 77 ezer hektárról gyenge hozam mellett 142 ezer tonna terményt takarítottak be, ami még így is a valaha elért legjobb eredménynek számít. Ugyanakkor bár az uniós szója-termőterület 11 százaléka található Magyarországon , a tagországok együttes termelésének mindössze 7 százalékát adta a magyar termés 2015-ben.

Tikász Ildikó Edit jelezte, hogy Magyarországnak jelentős a fehérjeimport-függősége. A belföldön termelt GMO-mentes szójabab mintegy 60 százaléka a külpiacra kerül, vagyis alig járul hozzá a belső szükséglet kielégítéséhez – tette hozzá.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!