szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Katalónia mindenképp kiválik Spanyolországból. Erről beszélt a katalán parlament elnöke és Katalónia külügyminisztere a brit Guardian tudósítójának. A Brexit nem jó hír Európának és az egész európai elképzelésnek, így Katalóniának sem. De azt megmutatta: a demokrácia a problémák megoldásának útja- hangsúlyozta a két függetlenségpárti politikus.

Katalóniában tavaly a parlament elfogadott egy programot, mely az önállóságot állítja középpontba. Madridban a központi kormány minden erejével ellenzi ezt.
Olykor furcsa módszereket választ erre- mondta a parlament elnökasszonya. Carme Forcadell arra utalt, hogy a sajtó beszámolt egy beszélgetésről a spanyol belügyminiszter és a korrupcióellenes hatóság vezetője között. Ebből az derül ki, hogy a központi kormány szeretne olyan korrupciós ügyeket találni, melyek lejárathatnák a Katalónia függetlenségét követelő politikusokat.

Tavaly szeptemberben nyert a választáson az Együtt Igen! párt és azóta intenzíven figyelik a skót példát, mely sokban hasonlít Katalóniához. Skócia miniszterelnök asszonya többször is hangsúlyozta: országa része akar maradni az EU-nak. Katalónia függetlenségpárti vezetői ugyancsak nagy hívei az Európai Uniónak. Épp azt szeretnék, ha közvetlenül Brüsszellel állnának kapcsolatban és nem Madriddal.

Katalónia Spanyolország legfejlettebb és leggazdagabb része. Kiválása súlyos csapást jelentene a spanyol államkasszára. Barcelonában viszont azzal számolnak: ők jól járnának azzal, ha közvetlenül kapcsolódhatnának az Európai Unióhoz. Jelenleg Katalónia lakóinak a 47,7százaléka pártolja a függetlenséget. Egy népszavazás tehát nem lenne kockázatmentes egyik fél számára sem. Skóciában a többség végül a maradásra voksolt. Skócia viszont Nagy-Britannia szegényebb területei közé tartozik - mondják Barcelonában, ahol büszkén utalnak arra, Katalónia a legjobban teljesítő tartomány Spanyolországban.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!