szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A Magyarországot pénteken felminősítő Standard & Poor's többek között kiemelte, hogy a magyar folyómérleg-egyenleg 2009 óta nem zárt deficittel.

A nemzetközi hitelminősítő, amely pénteken a befektetésre ajánlott kategóriába emelte vissza a magyar államadós-besorolást, ehhez fűzött, Londonban ismertetett indoklásában kiemelte: a magyar folyómérleg-egyenleg 2009 óta nem zárt deficitesen, és Magyarország 2015-ben a hazai össztermék (GDP) 8 százalékának megfelelő mértékű külső hitelezői pozícióban volt.

A Standard & Poor's a felminősítés indokai között említette azt is, hogy várakozásai szerint a magas adótartalmú szektorokban érvényesülő belső kereslet mind nagyobb mértékben járul hozzá a gazdasági növekedéshez, és ennek kedvező hatásai lesznek az államháztartásra is.

Az S&P pénteki előrejelzése szerint a GDP-arányos államháztartási hiány az idén 1,8 százalékra csökken a tavalyi 2 százalékról. A cég közölte azt is, hogy éves átlagban 2,5 százalékos növekedést vár a magyar gazdaságban a 2016-2019 közötti időszakban az eddigi prognózisában szereplő 2,0 százalék helyett.

A felminősítés hírére a forint is erősödött.

Az elemzőket meglepte a felminősítés, mint mondták, erre nem számítottak. Trippon Mariann, a CIB Bank vezető elemzője az MTI-nek azt mondta: nagy meglepetést okozott a hír, mert senki nem számított a felminősítésre. A legtöbb amit vártak, hogy a semleges kilátást pozitívra változtatják - tette hozzá. Virovácz Péter, az ING Bank vezető elemzője szerint is meglepetést okozott a hitelminősítő döntése, aminek semmilyen piaci vagy elemzői várakozásban nem volt előjele. A Moody's novemberi felminősítése gyakorlatilag "zsebben van" - vélekedett.

A várható hatásokról itt olvashatnak.

Felminősítette Magyarországot az S&P

Magyarország kikerült a bóvliból, ahova 2011-ben került.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!