Kiszervezi védelmi ipari érdekeltségeit a magyar állam
Mely cégeket érint az N7 Holding és a 4iG csoport közötti előzetes megállapodás? Milyen lehetőségeket tartogat az ágazat a hazai beszállítóknak?
A Fidesz-közeli kavarógép hírében álló Tombor András lehet, hogy hasít a plakátbizniszben, más területen viszont inkább kegyvesztettnek tűnik.
Most már biztos, hogy kimarad a Grand Tokaj (korábbi Tokaj Kereskedőház) vezérkarából Tombor András, akire – Lázár János teljes bizalmát élvező menedzserként – majdnem négy éve bízta a nemzeti kincsként számon tartott borvidék felvirágoztatását a kormány. Legalábbis ez látszik a bejegyzés alatt álló cégbírósági adatokból. Úgy hírlik, az új vezérkar felállításáról személyesen döntött Orbán Viktor kormányfő. Júliusban kormányhatározat is született, gyökeresen fordítva a százmilliárdos programon. Tombor eddig a sajátos – ügyvezető típusú – felügyelőbizottság élén állt, és az exkluzív, drága, minőségi, külpiacokat meghódító tokajit erőltette, ami felsorakoztatta ellene azokat a gazdákat, akik nem tudtak volna megfelelni ennek. „Az új irány arra összpontosít, hogy a helyi termelők, gazdák igényei milyen módon integrálhatók a cég működésébe. Ez az integrációs folyamat új menedzsmentet és új cégkoncepciót kíván” – kommentálta a történteket a HVG-nek az állami tulajdonost képviselő Magyar Nemzeti Vagyonkezelő.
Csakhogy Tombor tokaji kudarca ennél többről szólhat. A Fidesz-közeli kavarógép hírében álló üzletember lehet, hogy hasít a plakátbizniszben, más területen viszont inkább kegyvesztettnek tűnik.
„Jó megjelenésű, elegáns, nyelveket beszél – ám a nyugatias külső mögött keletiesen gondolkodó ember áll, akinél összemosódik a határ a közpénzek és a magánüzlet között” – jellemzi a sajtóban lépten-nyomon felbukkanó, ám a közvélemény számára Habony Árpádhoz hasonlóan azonosíthatatlan politikai szerepkört élvező Tombort egyik régi ismerőse. Orbán első miniszterelnöksége idején biztonságpolitikai főtanácsadó volt, majd nyolc évvel ezelőtt, a Dávid Ibolya akkori MDF-elnök tervezett megpuccsolásával kapcsolatos lehallgatási botrányban bukkant fel. Tombor barátként segítette az elnök asszonyt kihívó – minden jel szerint Csányi Sándor és a konzervatív körök által támogatott – Almássy Kornél törekvését a Fidesszel jó viszonyt ápoló, formálisan független MDF vezetésére, szemben a pártját a Fidesz és az MSZP közé pozicionáló Dávid-féle alternatívával.
Már az MDF-történetben feltűnt Tombor mellett a később kormányszóvivőként is tevékenykedő Giró-Szász András. Tény, hogy az a budai Normafa úti társasház, amelynek postaládáján és kapucsengőjén ma is a Tombor név olvasható, Giró-Szász feleségének is az egyik, cégiratokban feltüntetett címe volt. Ám az idők változnak, Tombort ma az önálló jövedelem nélküli, Fidesz-tanácsadó Habonnyal együtt mozgónak mondják, akinek állítólag 20 millió forint hitelt is nyújtott. „Ő a fővárosi önkormányzatok és cégek Voldemortja, afféle megmondóember” – jellemezte a HVG egyik informátora. Arra utalt, hogy a fideszes önkormányzatok egyikénél-másikánál személyesen – illetve a fővárosi cégeknél közvetítők útján – feltűnő Tombor üzleti szerződések (például szoftverbeszerzés) átalakítását javasolta nekik erőteljesen. „Eljött hozzánk, és kérte a szerződéseinket. Mondtuk neki, hogy azok nyilvánosak, nézze meg az interneten, és elküldtük. Szerintem így tesz mindenki, akit felkeres, hiszen a megállapodásaink tisztaságáért mi felelünk, és nem egy közvetítő” – mondta el a HVG-nek az egyik megkörnyékezett kormánypárti polgármester.
„A fővárosi önkormányzat cégvezetőit Tarlós István főpolgármester nevezi ki vagy hívja vissza. Ő pedig nem arról híres, hogy osztozna a hatalmon” – szögezte le a HVG-nek Tarlós egyik bizalmasa. Kézenfekvő magyarázat lehet Tombor kegyvesztettségére, ha valóban az lett volna a dolga, hogy kormányközeli cégeket hozzon helyzetbe a budapesti kerületi és központi beszerzéseknél, de nem tudta az elvárt eredményt felmutatni. Emlékezetes, hogy Tarlós a nyáron megtiltotta a főváros közbeszerzések lebonyolítására felhatalmazott leányvállalatának, hogy a Habonyhoz és Rogán Antalhoz köthető Kosik ügyvédi irodának adjon megbízásokat. A minap pedig bejelentette: ha ugyanez a leánycég tíz napon belül nem írja ki a közbeszerzést a főpolgármester és Lázár napi pengeváltására ürügyet adó 3-as metró felújítására, meneszti a vezetőjét.
Sorscsapás lehet Tomborra nézve, hogy az állami Magyar Fejlesztési Bank (MFB) két ügyben büntetőfeljelentést tett az uniós pénzekből táplálkozó, startup cégek támogatására szánt Jeremie-programban részt vevő Morando alapkezelő ténykedése kapcsán. Tombor 2012-től került be a Fidesz-közeli üzletemberek által gründolt alap vezetésébe. Bár igazgatósági tagságát épp a napokban törölte a cégbíróság, közvetett kisebbségi tulajdonosként ma is benne van. Az MFB (illetve jogelődje) összesen hét, szabálytalannak gyanított kihelyezést vizsgált meg az alapnál, s azokat az uniós társhatóság is ellenőrzi. A történet úgy kapcsolódik Tomborhoz, hogy – mint a Forbes magazin a minap kikutatta – 2012-ben és 2013-ban az üzletemberhez köthető két erdőbényei borászati cég több mint 400 milliós tőkejuttatást kapott egy közbeékelt vállalkozáson keresztül. Márpedig ez eleve összeférhetetlen. A két cég az Első Magyar Borkereskedő Kft. és a Meszes Major Kft., amelyekben Tombor nem lelhető fel közvetlenül, ám mindkettő ügyvezetésében felbukkant a szadai illetőségű Hegedűs Péter. Ő pedig résztulajdonosa és vezetője a Berberia nevezetű ingatlancégnek, amely – minő véletlen – Tombor Normafa utcai szálláshelyén székel. Tábláik a HVG ottjártakor azonos levélszekrényen, egymás mellett álltak. S az sem mellékes, hogy a két borászati cég közös kapuján a „Bardon Wines” felirat olvasható, ami nem más, mint Tombor saját borászata.
Ha bebizonyosodik, hogy a Morandónál jogsértések történtek, annak nemcsak büntetőjogi következményei vannak, hanem az EU kamatostul visszakéri a jogosulatlanul felhasznált pénzt is, s ezért a magyar állam felel. Mindezek után kérdésessé válhat a politikai elitképzés létjogosultsága a Tombor édesapja által 1996-ban életre hívott, civil alapítványként működő, de – főképpen Tombor András közreműködésének köszönhetően – százmilliós nagyságrendű állami forráshoz hozzáférő Tihanyi Alapítvány nevű magánintézmény Mathias Corvinus Collegiumában is.
Mely cégeket érint az N7 Holding és a 4iG csoport közötti előzetes megállapodás? Milyen lehetőségeket tartogat az ágazat a hazai beszállítóknak?
Van egy piaci szegmens, amely feltámadni látszik, de a megrendelő fejével kell gondolkodni.
Számos ponton változik az adózás rendje 2025-ben. A cégvezetők figyelmére is érdemes, jelentősebb változások kerülnek bemutatásra.
Még mintegy 186 milliárd forint kedvező feltételű pénzügyi forrás érhető el az EXIM-nél a Demján Sándor Program keretében meghirdetett konstrukciókban.
A független kutatók a Tisza egyre tetemesebb előnyét mérik a Fidesszel szemben, a szakma kormánypárti része élesen bírálja őket ezért. Magyarék azonban hiába vezetnek egyelőre, sok idő van még a válaasztásokig.
A kormány megoldása: bírsággal sarkallná élénkebb munkára a bírókat...
Magyar Péter sem hagyta szó nélkül.
„Megtiszteltetés, hogy én lehetek az első, akit feljelentettek” – írja.
"Az emberek jókedvűen a hatalom értésére adták, hogy ők szabadok akarnak lenni".