Nyersanyagpiaci kilátások 2025 második felére
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
Legalábbis ha nemes egyszerűséggel a tavalyi magyar GDP-t leosztjuk a munkanapok számával, ezt az összeget kapjuk.
Orbán Viktor a Magyarországi Református Egyházak Zsinatának emlékülésén jelentett be, hogy munkaszüneti nappá nyilvánítják a nagypénteket. A plusz egy pihenőnap örvendetes, azonban ha nem hatékonysági szempontból közelítjük a dolgot, hanem egyszerűen statisztikailag, akkor ez százharmincmilliárdjába fáj a magyar gazdaságnak. Persze, itt nem számolunk a pihenőnap dolgozók hatékonyságára tett jótékony hatásával.
Még 2012-ben az Egyesült Királyságban is kíváncsiak voltak, hogy egy ünnepnap mekkora kiesést okoz a termelésben, és arra jutottak, hogy a 8 munkanap 0,16 százalékot vesz el az adott év GDP-jéből. Vagyis 19 milliárd fonttal lenne magasabb a brit GDP, ha az emberek mindegyik ünnepnapon dolgoznának. Egy ünnepnap 2,3 milliárd fontjába fáj a brit nemzetgazdaságnak. Akkor mi is kiszámoltuk mennyibe kerülne egy nap: átlagosan naponta 108 milliárdnyi GDP-t termeltünk meg.
A 22 milliárdos növekedés az elmúlt három évben könnyen lehet, hogy mindössze az infláció műve, és – ahogy akkor is felhívtuk a figyelmet – a termelékenységben természetesen vannak hullámok, jobb és rosszabb időszakok, így mindkét esetben csak becsült értékről beszélhetünk, főleg, ha hozzávesszük, hogy egyes ágazatok nem állnak le szabadnapokon és ünnepnapokon, pl. a közműszolgáltatók.
Szinte értelmetlen a ledolgozós szombat
Európai összehasonlításban igencsak fura az a helyzet, hogy hazánkban a hétközbenre, keddre és csütörtökre eső ünnepnapok előtti, utáni munkanapokat "ledolgozós" szombatokkal váltjuk ki. A munkába járók számára komoly felüdülést jelentenek a négynapos hétvégék, a gazdasági teljesítmény szempontjából pedig alig lehet hatása a szombati munkanapoknak, kiegyenlítődhetnek a pozitív és negatív hatások.
Szlovákiában a hétfájdalmú szűzanya napján sem dolgoznak
Nemzetközi összehasonlításban ugyanakkor egyáltalán nem magas a magyar ünnepnapok száma. Magyarországon évente így 11 ünnepnap lesz, miközben Szlovákiában például 15 ünnepnap van egy évben, de tőlünk nyugatra is általában többet pihennek a foglalkoztatottak. Bár a németeknek csak tíz munkaszüneti napjuk van, a legtöbb tartományban ezt kiegészíti plusz egy nap. A franciáknak 12 napjuk van, a déli országokban élők pedig lényegesen többet „ünnepelnek”: Olaszországban 15, Spanyolországban 14 munkaszüneti nap van egy évben.
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
A szabályozás egyre szigorúbb, a megfelelés jogi kötelezettség és stratégiai kérdés is.
Van a kártyás fizetés elfogadásánál kevésbé költséges megoldás is már a piacon: a qvik rendszer használatával a költségek 30–40 százalékkal mérsékelhetők.
A bvk hosszú távú döntés, az adózási kérdéseket ezt figyelembe véve célszerű kezelni.
David Zucker, a Naked Gun rendezője biztosan nem nézi meg a Liam Neesonnal készült negyedik részt, mert az szerinte ötlettelen másolat lesz csupán. A ZAZ-trió egyharmadával Leslie Nielsen fingógépéről, a pilótás pedofilpoénokról, a Top Secret bukásáról és O.J. Simpsonról is beszélgettünk. És persze a Csupasz pisztoly 4-ről, amiből kihagyták.
Nem világos, hogy a leginkább szablyacsörgetésnek tekinthető kereskedelmi háború átmegy egy langymeleg állapotba, vagy augusztus elsején totális káosz lesz a vége.
Vajon eljön az idő, amikor a boltok nekünk fizetnek majd azért, hogy náluk vásároljunk? Nem tudni, de tény, történelem során volt néhány furcsa példa arra, mi miért került kevesebbe és ennek mi lett a következménye. Elek Péter hozott is párat a Duma Aktuál közönségének.