szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Október közepére készült el a közpénzek felhasználását felügyelő dél-afrikai ombudsman, Thuli Madonsela asszony jelentése, amely a legfelső kormányzati körök által elkövetett korrupciós bűncselekményekről szól.

Maga az ombudsman nevezi bűncselekményeknek az általa feltárt manipulációkat. Jacob Zuma államfő azonban az utolsó pillanatban bírósághoz fordult és ezzel megakadályozta a 355 oldalas jelentés publikálását. Ezután jogi útra terelődött az ügy, de két napja a pretoriai fellebbviteli bíróság úgy döntött, hogy nyilvánosságra kell hozni a jelentést. Ez alapvetően azt tárja fel, hogyan manipulálta az elnököt és a kormányt egy dúsgazdag, indiai származású família, a Gupta család-írja honlapján az RFI.

Néhány példa

Tavaly decemberben Jacob Zuma elnök váratlanul leváltotta köztiszteletnek örvendő pénzügyminiszterét, Pravin Gordhant, és egy addig ismeretlen parlamenti képviselőt, David Van Rogent nevezte ki a helyére. A tőzsdén pánik tört ki, hiszen a pénzügyi körökben tudták, hogy az újdonsült miniszter a Gupta család zsebében van, és az ő érdekeiket képviseli majd. A botrány hatására Zuma visszakozott, az előző miniszter visszakapta posztját, de az ügynek semmilyen hivatali vagy jogi következménye nem volt.

A jelentés beszámol arról is, hogy Zwane bányászati miniszter, magánemberként, a Gupta klán főnökével, a család vendégeként Svájcba utazott és ott „vajazták le” az egyik legértékesebb dél-afrikai szénbánya átjátszását Guptáék kezére. De lehetne tucatszámra sorolni a hasonló példákat. Ezekről eddig is tudott a jól tájékozott újságolvasó, a köznép viszont kevésbé. De most a jelentés közzététele óriási, a belpolitikát uraló esemény lett. Az ellenzék szerint bebizonyosodott, hogy Dél-Afrika a legfelső körök gátlástalan korrupciója ellenére is jogállam, hiszen az elnöknek meg kellett hajolnia a bírósági döntés előtt. És ez azt is jelenti, hogy az ügyészségnek és a gazdasági rendőrségnek most hivatalból eljárást kell kezdeményeznie az ombudsman által feltárt ügyekben, merthogy Thuli Madonsela a jelentésében ezt határozottan követeli.

 A harcos ombudsman asszonynak egyébként ez volt az utolsó nagy dobása, hiszen hét éves mandátuma október végén lejárt. Ő tárta fel egyébként azt is, hogy Zuma elnök magánrezidenciáját állami pénzből újították fel. Az elnök ezt sokáig tagadta, de végül mégiscsak meg kellett fizetnie a húszmillió dolláros számla egy részét, és ezzel elismerte az ombudsman igazát. A 2009-ben először megválasztott Jacob Zuma immár második öt éves mandátumát tölti, amely „botrányokkal van kikövezve”. Nagy kérdés, túléli-e ezt is.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!