szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

A moldovai korrupcióellenes hatóság 15 bíró letartóztatását rendelte el. A hivatal azzal vádolja az igazságügyi apparátus embereit, hogy tagjai egy nemzetközi bűnszervezetnek, amely 20 milliárd dollárnyi, Oroszországból származó piszkos pénzt fehérített ki.

A Transparency International moldovai szervezete is reagált. Szerintük a maffia arra bírja rá a bírókat és az igazságügyi hivatalnokokat, hogy törvényesnek látszó fedezetet biztosítsanak csaló bankárok sötét ügyleteihez. Például jelentősen enyhítették a nem rezidens, tehát külföldi számlatulajdonosok moldovai banki műveleteinek ellenőrzését. A közvéleményt is alaposan felkavarta a másfél évvel ezelőtti pénzügyi giga botrány: három bank számláiról egyik pillanatról a másikra eltűnt egymilliárd dollár. Ez másutt nem is akkora pénz, de Európa egyik legszegényebb országában, ez az összeg a hazai bruttó termék 15 százaléka.

 A hivatalos nyomozás eredményeként bíróság elé állítottak egy volt kormányfőt, Vlad Filatot, és 9 év börtönre ítélték. A vád szerint 260 millió dollár kenőpénzt kapott az egy milliárdot eltüntető bűnszövetkezettel való együttműködésért. Egy másik volt tisztségviselő, Veaceslav Negruta, egykori pénzügyminiszter, aki jelenleg a Transparency International helyi irodájának dolgozik, viszont azt állítja: nem Filat volt a főbűnös, őt csak beáldozták. Az EU ugyanis az egymilliárd dollár eltűnése után leállított minden anyagi támogatást. Ezért a hatóságok időnként bűnösöket találnak, hogy jelezzék: ők keményen harcolnak a korrupció ellen –írta a Le Point. 

Egy volt kormányfő után most tizenöt bíróra csaptak le. De ők csak a gépezet alkatrészei. A pénzmosás igazi szervezői és haszonélvezői biztonságban vannak. És persze a pénzük is, amely a moldovai bankrendszeren keresztül, némi tisztogatás után, biztonságos offshore bankokba vándorol. Moldovában a napokban volt a választás, az Európa Tanács helyszínen járt delegációja szerint a lakosság az egész politikai elittel szemben bizalmatlan és a hitelvesztést néhány a külföldnek szánt leleplezés, per és ítélet sem állíthatja helyre. Ami a segélyeket illeti: az EU tovább passzolta a problémát az IMF-hez, és a támogatás felújítását egy a Valutatalappal kötendő megállapodástól tette függővé. A tárgyalások olyan reformokról szólnak, amelyek átláthatóbbá tennék Moldova pénzügyi rendszerét.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!