szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Javult az adózási környezet Magyarországon az elmúlt évtizedben, ám a helyzet még így sem rózsás - ez derül ki a PwC Világbankkal közösen készített felméréséből.

Átlagosan 277 órát, nyolcórás munkanappal számolva majdnem hét hetet tölt egy magyar cég évente az adóbevallással – derül ki a PwC és a Világbank nemzetközi összesítéséből. A Paying Taxes szerint átlagosan 11-szer fizetnek adót a közepes méretű cégek, ami jövedelmük 46,5 százalékát teszi ki.

Ez az arány jócskán meghaladja az EU 40,3 százalékos átlagát, ám jelentős javulás 2004-hez képest, amikor még 56,6 százalékos volt az adóteher Magyarországon. A tanulmány a 2015-ös helyzetet dolgozza fel, azóta a legfontosabb változás a személyi jövedelemadó 16-ról 15 százalékosra csökkenése volt, illetve jövőre a társasági nyereségadó is 9 százalékos lesz már a mostani 10, illetve 19 százalék helyett.

Ha az európai országokat nézzük, a legjobb Luxemburgban a helyzet, ott az átlagos adóteher kevesebb 21 százaléknál. A legtöbb adót pedig a franciák fizetik, ott jövedelmük 62,8 százaléka áramlik az államhoz vagy az önkormányzatokhoz.

A felmérés szerint 2004 és 2015 között nem csak az adóteher csökkent Magyarországon, hanem a bevallási kötelezettség teljesítésére fordított idő is. Ez jórészt az elektronikus adóbevallás terjedésének tudható be. A 277 órás időtartam azonban még mindig több mint 100 órával haladja meg az EU és az EFTA-országok 164 órás átlagát. Az európai országok közül csak Bulgáriában rosszabb a helyzet, igaz, ott 453 órával kell számolnia egy átlagos cégnek. Luxemburgban és San Marinóban ehhez képest alig haladja meg az ötven órát.

Az áfa visszaigénylésével kapcsolatos időtartam is meghaladja a világátlagot, a régiós átlagnak pedig majdnem a kétszerese. Ennek az a magyarázata, hogy a visszaigénylés jó eséllyel ellenőrzést von maga után. Jó hír, hogy a visszatérítés legalább gyorsabban megy, mint máshol.

A 11 adó kedvezőbb ugyan, mint a 11,8-as nemzetközi átlag, ám ez félrevezető: a felmérésben ugyanis nem szerepelnek a szektorális különadók, amelyek több ágazatot (például a bankokat, a biztosítókat, a kiskereskedőket) érintettek 2010 óta. Ezen a téren egyébként Norvégiában legjobb a helyzet, ahol mindössze négy adófizetés van – a horvátoknál pedig 31.

A PwC szerint a magyarországi adatok javulást mutatnak ugyan, és az eljárások is kedvező irányba mozdultak el, ám még van hová javulni. Összességében azonban van előrelépés: a tavalyi 95. hely után a 89. helyre került az ország a nemzetközi összehasonlításban, és ha a három hagyományos szempont (adók szintje, bevallással eltöltött idő és adók száma) mellett az új, az adóbevallást követő eljárások időtartamát is hozzávesszük, Magyarország a 77. helyen van.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!