Nyersanyagpiaci kilátások 2025 második felére
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
Új napi csúcsot produkált az orosz gázipari óriás, de az újabb mennyiségi rekord sem feledteti, hogy a bevételi oldalon keserves számok generálódnak.
Még soha nem exportált annyi földgázt egyetlen nap alatt a Gazprom gázipari cég Európába, mint múlt pénteken. Az orosz állami vállalat azt közölte, hogy pénteken napi 601,2 millió köbméter földgázt továbbított európai vásárlóinak, ami rekordmennyiség.
A Gazprom szeptember óta nyolcadszor állított be rekordot az exportban. A csúcstermelés ellenére a cég háromnegyed éves bevétele tizedével, 2,775 ezer milliárd rubelre mérséklődött – egyszerűen azért, mert az oroszoknak az európai piacon a korábbiaknál jóval olcsóbban kell kínáliuk a gázt, hogy a vevőiket megtarthassák.
Nagyot zuhant a Gazprom profitja
Azért a cég vezetőinek a bére 22 százalékkal emelkedett éves összevetésben.
A Gazprom adatai szerint az idei első tíz hónapban 13,05 milliárd köbméterrel (10 százalékkal) bővült a gázexportja a Független Államok Közösségén (FÁK) kívüli országokba. Németországba 7,5 százalékkal, Nagy-Britanniába 54,6 százalékkal, Franciaországba 20,4 százalékkal, Ausztriába 27,5 százalékkal, Görögországba 47,3 százalékkal, Hollandiába 91,8 százalékkal, Dániába 149,4 százalékkal nőtt a gázkivitel.
A Gazprom tavaly 8 százalékkal 159,4 milliárd köbméterre növelte a földgáz exportját a FÁK-országokon kívüli piacokra. Alekszej Miller, a Gazprom vezérigazgatója nemrég azt mondta, hogy az orosz gázipari cég Európába irányuló idei gázkivitele meghaladhatja a 170 milliárd köbmétert.
Nincs gáz, lesz gáz télire
A tavaly októberinél több, a 2014-es őszi mennyiségnél viszont kevesebb földgáz van jelenleg a hazai tárolókban. Ez a mennyiség, a folyamatosan érkező utánpótlás, valamint a hazai kitermelés fedezi a lakosság teljes téli igényét a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal számításai szerint - írja hétfői számában a Magyar Idők.
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
A szabályozás egyre szigorúbb, a megfelelés jogi kötelezettség és stratégiai kérdés is.
Van a kártyás fizetés elfogadásánál kevésbé költséges megoldás is már a piacon: a qvik rendszer használatával a költségek 30–40 százalékkal mérsékelhetők.
A bvk hosszú távú döntés, az adózási kérdéseket ezt figyelembe véve célszerű kezelni.
David Zucker, a Naked Gun rendezője biztosan nem nézi meg a Liam Neesonnal készült negyedik részt, mert az szerinte ötlettelen másolat lesz csupán. A ZAZ-trió egyharmadával Leslie Nielsen fingógépéről, a pilótás pedofilpoénokról, a Top Secret bukásáról és O.J. Simpsonról is beszélgettünk. És persze a Csupasz pisztoly 4-ről, amiből kihagyták.
Nem világos, hogy a leginkább szablyacsörgetésnek tekinthető kereskedelmi háború átmegy egy langymeleg állapotba, vagy augusztus elsején totális káosz lesz a vége.
Vajon eljön az idő, amikor a boltok nekünk fizetnek majd azért, hogy náluk vásároljunk? Nem tudni, de tény, történelem során volt néhány furcsa példa arra, mi miért került kevesebbe és ennek mi lett a következménye. Elek Péter hozott is párat a Duma Aktuál közönségének.