szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Egy londoni befektetői felmérés szerint Donald Trump eddig részleteiben nem ismert gazdaságpolitikai ötletei jelentik ma a legnagyobb világgazdasági kockázatot. A befektetési társaságok legnagyobb hányada attól tart, hogy a megválasztott amerikai elnök kereskedelmi háborút robbant ki hivatalba lépése után.

A globális intézményi befektetői közösség szerint a megválasztott következő amerikai elnök, Donald Trump majdani gazdaságpolitikai elképzelései váltak mára a legnagyobb világgazdasági kockázattá.

Az Oxfordi Egyetem Londonban működő gazdasági elemzőrészlege, az Oxford Economics által elvégzett, hétfőn ismertetett globális kockázati felmérés szerint a vizsgálatba bevont befektetési társaságok 27 százaléka – a válaszadók legnagyobb egyedi csoportja – a következő két év legnagyobb kockázati tényezőjének azt a lehetőséget tartja, hogy hivatalba lépése után Trump kereskedelmi háborút robbant ki.

Az Oxford Economics elemzői hangsúlyozzák, hogy a fél évvel ezelőtti hasonló felmérésben a résztvevők alig 2 százaléka nevezte Trump gazdaságpolitikai terveit a világgazdaságot terhelő fő kockázatnak.

A ház ismertetése szerint a felmérés sajátossága viszont, hogy az amerikai gazdaság rövid távú növekedési kilátásainak szempontjából a globális befektetői közösség legnagyobb egyedi csoportja – a válaszadók 38 százaléka – Donald Trump várható hazai gazdaságpolitikáját tartja a pozitív meglepetések legvalószínűbb forrásának, elsősorban a megválasztott republikánus elnöktől várt költségvetési növekedésösztönző intézkedések miatt.

Más nagy londoni házak elsősorban annak a kockázatát látják, hogy az Egyesült Államok és Kína kereskedelmi kapcsolatai drasztikusan romlanak Trump hivatalba lépése után.

A Fitch Ratings nemzetközi hitelminősítő minap ismertetett év végi globális előrejelzése szerint súlyosan rontaná a globális piaci hangulatot, ha az új amerikai kormány Trump választási ígéreteinek megfelelően büntető jellegű vámkorlátozásokat vezetne be Kínával szemben, mivel a kínai megtorló lépések kereskedelmi vagy valutaháborúhoz vezethetnének.

Ez a globális feltörekvő térség egészében gyengítené a fizetőeszközöket, és e gazdaságok magánszektorainak dollárban denominált magas adósságállománya felerősítené az árfolyamgyengülésekből a növekedésre háruló negatív hatást.

A Fitch Ratings elemzői felidézték, hogy Trump a mexikói importra 35, a kínai importra 45 százalékos vám kivetését helyezte kilátásba. Mivel azonban a teljes amerikai import 35 százaléka Kínából és Mexikóból érkezik, e büntetővámok valójában az amerikai fogyasztót terhelő adóként jelennének meg, felhajtva az inflációt, csökkentve ezáltal az amerikai reáljövedelmeket. Emellett a biztosra vehető kínai ellenlépések rontanák az amerikai exportkilátásokat is – hangsúlyozták a Fitch elemzői.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!