szerző:
bankmonitor.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Még a bankügyekben járatos ügyfeleket is érheti kellemetlen, több tízezer forintos kiadással járó meglepetés.

Arról nincs pontos kimutatás, hogy az ügyfelek hány százaléka olvassa alaposan végig az üzletszabályzatot vagy az általános szerződési feltéteket, mielőtt vásárol valamilyen banki szolgáltatást, terméket. Az viszont felmérés nélkül is majdnem biztosan kijelenthető, hogy az ügyfelek száz százaléka nem szereti a váratlannak érzett pluszköltségeket, és kimondottan bosszantja, ha a szerződés megkötése után szembesül azzal: nem volt elég körültekintő. A Bankmonitor összegyűjtötte a leginkább irritáló banki díjakat.

A hitelfelvételt feleslegesen megdrágító költség

Sikerrel záruló lakáshitel felvétele esetén az igényelt összeget el kell juttatni az eladó bankszámlájára, vagy ügyvédi letéti számlára. A gyakorlatban ez úgy néz ki, hogy a jóváhagyott hitel összegét először az adós banknál megnyitott bankszámlájára könyvelik, majd onnan utalják tovább a megfelelő számlaszámra. Ebből egyenesen következik, hogy ennek a költségét is az adós viseli, amely több tízezer forint plusz terhet jelent. Ezt a hitelösszeg átutalási díjának nevezik, amely nem azonos a folyósítási díjjal, így legrosszabb esetben mindkét költséggel szembesülhetünk.

A bankkártya-kibocsátási díj és az éves bankkártyadíj

A bankszámlák akciós feltételeit megvizsgálva jellemzően találkozunk valamilyen bankkártyakedvezménnyel. Ha annak kibocsátási díját akció keretében elengedik, abból még nem következik, hogy a kártya fenntartása is ingyenes. A kártyának ugyanis rendszeres éves díja is van, így ha nincs akció, akkor rögtön két típusú költséget vonnak le a számlánkról a kártyánkhoz kapcsolódóan.

Stiller Ákos

Ezen felül fontos rákérdezni a számlanyitáskor arra is, hogy az egyes díjak mikor esedékesek, azaz mikor kerülnek ténylegesen terhelésre a bankszámlán. Eltérő a banki gyakorlat abban a tekintetben, hogy az első éves kártyadíjat előre vagy csak utólag, azaz a bankkártya évfordulójakor terhelik. Előbbi esetben, ha nincs pénz az újonnan megnyitott számlánkon, máris negatív egyenleggel, rosszabb esetben emiatt banki felszólítással indítjuk a kapcsolatot az új pénzintézetnél.

A 0 forintos számlavezetés végül havi 1000 forintba is kerülhet

Több banknál találkozhatunk olyan típusú bankszámlaajánlattal, amely egy előre meghatározott csomagdíjért cserébe bizonyos szolgáltatásokat díjmentesen vagy kedvezményesen kínál. Ezért nem elegendő kizárólag a 0 Ft-os számlavezetésre koncentrálni, hanem mindig meg kell vizsgálni a többi kapcsolódó szolgáltatás árát is, és hogy pontosan mit foglal magában a kínált csomag.

Jellemző, hogy a csomagok tartalmaznak díjmentes számlavezetést, illetve további ingyenes, vagy kedvezményes kapcsolódó szolgáltatásokat. Ilyen tipikus szolgáltatás az SMS-szolgáltatás is, amelyért havi díjat és SMS-enkénti darabdíjat is felszámíthatnak a bankok. Emiatt utólag ugyancsak bosszúsak lehetünk, hiszen a 0 forintos havidíj mellett több száz forint havi költséget eredményezhet az, ha minden egyes tranzakcióról kértünk SMS-t.

Drágának találja a bankszámla költségeit? A következő kalkulátor segítségével kiválaszthatja az Ön számára legkedvezőbb számlát!

Az sem mindegy, hol intézzük banki ügyeinket

A legolcsóbb megoldás az internet segítségével történő ügyintézés. Ennek megfelelően drágábbak a bankfiókban, illetve telefonon megadott megbízások, mintha azt a netbankunkban intéznénk. Ez nem csak egy bankszámlára igaz: találkozhatunk olyan kamatkedvezménnyel, amelyet online igénylés esetén érvényesíthetünk személyi kölcsön, vagy lakáshitel igénybevétele esetén.

Ugyanezen elv mentén plusz költséggel szembesülünk, ha bankkártyánkat nem postán kérjük kézbesíteni, hanem valamely bankfiókban vesszük át. Ez igaz a bankszámlakivonatra is, amelyért őrzési díjat számíthat fel a bank, amennyiben azt a bankfiókban kérjük tárolni.

Legyen szó bankszámláról, lakáshitelről, biztosításról, vagy bármilyen más pénzügyi termékről, mielőtt szerződést kötünk a bankkal, tetemes mennyiségű olvasnivalón kell átrágni magunkat, ha minden költségről tudni szeretnénk. Az érdeklődők jelentős része egyáltalán nem olvassa el a szerződési feltételeket, vagy ha mégis, akkor is segítségre van szüksége az értelmezéshez.

És valóban nincs egyszerű dolga annak, aki elkezdi tanulmányozni a kondíciós listákat (hirdetményeket), üzletszabályzatot, általános szerződési feltételeket. A legtöbb esetben egyetlen banki termék feltételeit több, akár 4-5 külön dokumentum tartalmazza, amelyek között az eligazodás, és azok értelmezése sokszor nehézkes.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!