MI-ügynök a HR-osztályon: Mire figyeljünk?
Milyen jogi megfelelési követelményekre kell figyelnie a vállalkozásoknak, ha MI-alapú eszközöket használnak a munkaügyi területeken?
Új földemberek tollasodtak meg vagy léptek elő a semmiből Orbán Viktor közvetlen környezetében. Ez derül ki a Magyar Államkincstár napokban véglegesített tavalyi adataiból. Az uniós és nemzeti forrásból származó agrártámogatásokból még mindig elsősorban Csányi Sándor, Simicska Lajos és Leisztinger Tamás cégbirodalmai profitálnak, de a kormányzati propagandával szemben 2016-ban nem elsősorban a hazai kistermelők, hanem a külföldi származású gazdák erősödtek meg.
A felcsúti polgármester, Mészáros Lőrinc érdekeltségei 2016-ban már 55 százalékkal több agrártámogatáshoz jutottak, mint 2014-ben, az összeg már 470 millió forintra nőtt. Igaz, ezzel még nem jutott be a top10 közé.
Orbán Viktor kedvenc focicsapatának, a Videotonnak a tulajdonosa, Garancsi István viszont egyből az élbolyba ejtőernyőzött, holott korábban egyáltalán nem voltak agrárbefektetései. Megszerezte ugyanis a korábban a szocialistákhoz húzó Leisztinger Tamás Agárdi Farmját és a hozzá tartozó kisebb majorokat, amelyek tavaly együttesen több mint 700 millió forint támogatást kasszíroztak.
Ehhez képest éppen azok körében, akik állítólag a célpontjai voltak a „földet a gazdáknak” programnak, vagyis a kisebb, egyéni gazdálkodók 2016-ban átlagosan jóval kisebb arányban tudták növelni azt az összeget, amely az uniós és hazai dotációból jár részben a megművelt terület mérete alapján, részben pedig a technológiai, környezetgazdálkodási előírások betartása alapján. A top10-be bekerült gazda 2014-hez képest csak 10 százalékkal tudta növelni a támogatásokból származó bevételét.
Náluk jobban csak a nagy agrárvállalkozások tulajdonosai lehetnek csalódottak, az ő dotációjuk ugyanis a két évvel korábbihoz, 2014-hez képest 69 százalékra zsugorodtak. 2014-ben indult az Európai Unió új fejlesztési ciklusa, amelyben az Orbán-kormány nagyjából 1200 hektárban maximálta a területalapú támogatások kiutalását, részben ennek hatását érzi Csányitól kezdve Simicskáig valamennyi nagyvállalkozó.
Az adatok alapján a külföldi származású tulajdonosok tudtak legjobban alkalmazkodni a változásokhoz: az elmúlt két évben nemhogy csökkent volna a támogatásuk, hanem a legnagyobbak még növelni is tudták a dotációt, átlagosan 13 százalékkal.
A tavalyi állami földárverések nyertesei, köztük például a Mészáros vagy a Tiborcz család még csak idén fogja érezni a nagyobb birtok előnyeit, amivel adómentes jövedelem is a nyakukba hullik. Ennek részleteiről a HVG e heti számában olvashatnak.
Milyen jogi megfelelési követelményekre kell figyelnie a vállalkozásoknak, ha MI-alapú eszközöket használnak a munkaügyi területeken?
A forint árfolyamingadozása feladja a leckét – különösen, ha importhányadot tartalmazó beruházást kell finanszírozni.
Összefoglaló az aktív pályázatok legfontosabb feltételeiről: kik pályázhatnak, mekkora összeget lehet igényelni, mire fordítható az elnyert támogatás.
Ismertetjük azokat a részletszabályokat, amelyeknek július elsejétől meg kell felelniük a vállalkozásoknak.
Bár Magyar Péter szerint a Tisza-kormány erősen támaszkodna a hazahozandó uniós támogatásokra, a pártvezető által emlegetett 8 ezermilliárd forint forrás megszerzése biztosan kivitelezhetetlen.
Radványi Viktória a francia nagykövetség egyik ünnepségén találkozott össze a miniszterrel.