szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Egyfelől az egészségügyi ellátás sikerének bizonyítéka, hogy több iparosodott országban átlépi a várható élettartam a lélektani határt, a 90 évet, másfelől viszont a csökkenő születésszámokkal párba állítva aggasztó trend rajzolódik ki.

Az iparosodott országokban élők várható élettartama 90 év fölé emelkedhet 2030-ra. Vasilis Kontis, a londoni Imperial College munkatársa és kutatótársai 35 ország adatainak elemzése során jutottak erre az eredményre. 

A The Lancet című tudományos folyóiratban megjelent tanulmány szerint a férfiak és a nők várható élettartama közti különbségek is várhatóan zsugorodni fognak.

A kutatók egy statisztikai modell és az Egészségügyi Világszervezet (WHO) születési és halálozási adatai alapján számolták ki 35 fejlett ipari állam jövendőbeli várható élettartamát. 

Az eredmények szerint a férfiak élettartama növekedésének valószínűsége legalább 85 százalékos, a nők esetében 65 százalékos. 

A tanulmány a regionális különbségekre is rávilágít: 57 százalékos a valószínűsége annak, hogy 2030-ra Dél-Koreában 90 év fölé emelkedik a várható élettartam. Hasonló kort érhetnek meg a francia, a spanyol és a japán nők. 

Ez a szerzők szerint azért is meglepő, mert egyes szakértők még a századfordulón is úgy vélték, hogy a 90 éves határ átlépése egyszerűen lehetetlen.

MTI / EPA / Kurenaj idősek otthona

Az, hogy a vizsgált országokban a nők magasabb kort érnek meg, mint a férfiak, főként amiatt van, hogy a férfiak ezekben az országokban gyakrabban szenvednek halálos sérüléseket és gyakran élnek olyan káros szokásokkal, mint a dohányzás, amely jelentősen növeli a tüdőrák és a szív- és érrendszeri megbetegedések kockázatát. 

"Jövendöléseink az egészségügy sikereinek bizonyítékai. Fontos azonban, hogy a politika támogassa az egyre korosodó lakosságot" – emelte ki Majid Ezzati kutató.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!