szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Van egy szektor, amely ideális a kevésbé piacképes végzettséggel rendelkezőknek, valahogy mégse épült be a köztudatba. Pedig jelenleg is a magyar gazdaság egyik legdinamikusabban növekvő ágazata, ahol több ezer nyitott pozíció várja a jelentkezőket.

„Egy ssc-nél szeretnék accounts receivable accountant lenni” (vagyis a cégtől kimenő számlák kezelését, könyvelését végző szakember). Általában még azt sem tudja senki, hogy létezik ilyen típusú munka. Pedig jó pénzt fizet, kezdőként akár havi bruttó 300 ezer forintot, ami 8-10 év alatt akár 1 millióra emelkedik, és adott esetben még különleges szaktudás sem kell hozzá. Magyarországon már komoly múltra tekintenek vissza a szolgáltató központok (SSC), amelyek éppen ennek a rétegnek kínálnak kiemelkedő karrierlehetőségeket, mégsem épültek be igazán a köztudatba. Érdekes mindez, főleg annak fényében, hogy a terület jelenleg is a magyar gazdaság egyik legdinamikusabban növekvő szektorának számít, és komoly alternatívát jelentenek az egyébként nehezen elhelyezkedő álláskeresőknek is.

Az állás, amely jól fizet, van jövője, de senki sem ismeri

Kezdőként havi bruttó 300 ezer forintos fizetés, ami 8-10 év alatt 1 millióra emelkedik, rendes, bejelentett állás, napi 8 órában, modern irodaházban, és adott esetben még különleges szaktudás sem kell hozzá. Az állások, amelyekből Magyarország egyik leggyorsabban fejlődő szektora évente több ezret kínál, de amelyekről még mindig kevesen tudnak.

Ráadásul ezeknél a vállalatoknál a következő 1-2 évben további bővülésre lehet számítani. Jól tükrözi a keresletet az is, hogy Budapest mellett már Debrecenben, Székesfehérváron, Pécsen és Veszprémben is nyitottak irodát. A Magyar Szolgáltatóipari és Outsourcing Szövetség benchmarking felmérésének statisztikái ezt a növekvő tendenciát támasztják alá. Míg 2013-ban 14 238 álláskereső tudott elhelyezkedni, 2016-ban majdnem megduplázódott az SSC-kben dolgozók száma (26 246), egyes források már ennél is több, 40 – 50 000 munkatársról beszélnek. A HVG Állásbörze 2017-es kiállítóinak toborzási preferenciáit felmérő kérdéssorból kiderül, hogy ennek még közel sincs vége, hiszen csak idén minimum 2500, elsősorban jó nyelvtudással rendelkező szakembert terveznek felvenni, és ez a szám csak a börzén megjelenő vállalatok jelenlegi nyitott pozícióit tükrözi.

Kiknek érdemes ebben gondolkodni? Szinte bármilyen szakmai háttérrel rendelkező munkavállalónak új perspektívát jelenthet ez. Az angol-nyelvtudás alapkövetelmény, nagy előnyt jelent viszont, ha az álláskereső beszél egy második nyelvet is. Nem kell például sokáig állás nélkül maradnia annak, aki tud a cseh, dán, francia, lengyel, német, olasz, orosz, portugál, spanyol, svéd, szlovák nyelvek valamelyikén. A felsőfokú végzettség nem követelmény, keresnek pénzügyest, számvitelest, beszerzési szakembert, HR-est, adminisztrációhoz vagy a vevőtámogatáshoz értőket, sőt informatikusokat is. Jó lehetőség ez például bölcsészeknek, de olyan gazdasági végzettségűeknek is, akik nem csak pénzügyes munkában gondolkodnak.

Ezek a munkaadók jól felszerelt, modern munkakörnyezetet, az átlagosnál magasabb fizetést és juttatási csomagot kínálnak a pályázóknak. A Mennyitkeresel.hu oldal adatai alapján a diplomás munkavállalók bére középfokú nyelvtudás esetén jellemzően bruttó 327 000, felsőfokú nyelvtudással 440 000 forint körül mozog. Az átlagos kiválasztási idő 51 naptári nap, ezt azonban lerövidítheti egy kicsit az az álláskereső, aki március 8-9-én személyesen leadja jelentkezését a HVG Állásbörzén. A Papp László Budapest Sportarénában az SSC mellett további szektorok (FMCG, autóipar, informatika, telekommunikáció stb.) munkaadóinál lehet érdeklődni, valamint jelentkezni is a nyitott pozíciókra. Csak a kérdőívet kitöltő nagyobb multinacionális vállalatoknál legalább 1800 informatikusnak és 1600 műszaki szakembernek lesz lehetősége elhelyezkedni vagy munkahelyet váltani.

Lemondtak a fiatalok a jó fizuról, pedig osztanak itt vastag borítékokat

A fiatalok többsége legszebb álmaiban mer csak kétszázezres kezdő fizetésre gondolni, miközben az általános szakemberhiány miatt a cégek már hajlandóak mélyebben is a zsebükbe nyúlni. Amíg korábbi felmérések azt támasztották alá, hogy a fiataloknak - főleg a középiskolás korosztálynak - teljesen elszállt fizetési igényei vannak, amelyek messze túlszárnyalták a munkáltatók által kínáltakat, addig mára ez a trend megfordulni látszik.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!