szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Terjedelmes törvénymódosító javaslatot készített a kormány a pénzmosás és a terrorizmus finanszírozásának megakadályozására, hogy a jogszabályok Magyarországon is igazodjanak az uniós irányelvekhez. Bővül az a kör, amelynek jelentési kötelezettsége lesz a készpénzmozgásról, minderről nyilvántartást is kell vezetni, és szigorúbban tárják fel azt is, hogy az ügyletek mögött valójában kik állnak.

A Nemzetgazdasági Minisztérium új törvényjavaslata szerint az uniós irányelv kiterjeszti a hatályát a hazai kiemelt közszereplőkre is (amellyel megszűnik a külföldi és belföldi kiemelt közszereplők közötti megkülönböztetés) és fokozott ügyfélátvilágítási intézkedések alkalmazását írja elő valamennyi kiemelt közszereplővel folytatott üzleti kapcsolat vagy ügyleti megbízás vonatkozásában, valamint definiálja a kiemelt közszereplő fogalmát.

Az uniós irányelv újabb szolgáltatókat is a hatálya alá vont, amely szolgáltatók kötelesek figelemmel kísérni a pénzmozgásokat, és kötelesek rögzíteni adatokat. Ilyenek az árutőzsdei szolgáltatók; nemzetközi postautalvány-felvételt és –kézbesítést végzők; önkéntes kölcsönös biztosító pénztárok.

Ezen túlmenően a nemesfémmel vagy az ezekből készült tárgyakkal kereskedők tekintetében szigorúbb rendelkezéseket határoz meg.Ezek a szolgáltatók Magyarországon jelenleg is a törvény hatálya alá tartoznak és a pénzmosás, valamint a terrorizmus finanszírozásának kockázata indokolja a hatály alatt tartásukat.

Az uniós irányelv bevon a hatálya alá minden olyan árukereskedőt is, aki 10 ezer euró érték felett készpénzes fizetést fogad el (a korábbi küszöbérték 15 ezer euró volt). Ennek megfelelően a magyarországi tervezet hatálya is kiterjed azon árukereskedőkre, akik tevékenységük folytatása során kétmillió-ötszázezer forintot elérő vagy meghaladó összegű készpénzfizetést fogadnak el (eddig hárommillió-hatszázezer forint volt a küszöbérték).

Az árukereskedők e tevékenységük körében nem fogadhatnak el kétmillió-ötszázezer forintot elérő vagy meghaladó összegű készpénzfizetést, kivéve, ha belső szabályzatuk felügyelő szerv (a kereskedelmi hatóság) részére történő megküldésével vállalják a Tervezet szerinti kötelezettségek teljesítését.

A Tervezet az Irányelv rendelkezéseinek megfelelően részletes szabályokat határoz meg az ügyfél-átvilágítás kötelezettségére. A szolgáltató a következő esetekben köteles ezeket az intézkedéseket alkalmazni: az üzleti kapcsolat létesítésekor; a hárommillió-hatszázezer forintot elérő vagy meghaladó összegű ügyleti megbízás teljesítésekor; árukereskedő esetében a kétmillió-ötszázezer forintot elérő vagy meghaladó összegű ügyleti megbízás készpénzben történő teljesítésekor; pénzmosásra vagy a terrorizmus finanszírozására utaló adat, tény vagy körülmény felmerülése esetén, amennyiben az átvilágításra még nem került sor; valamint ha kétség merül fel a korábban kapott ügyfélazonosító adatok valódiságával vagy megfelelőségével kapcsolatban.

Ilynekor a szolgáltató a következő ügyfél-átvilágítási intézkedéseket köteles elvégezni: az ügyfél azonosítása és a személyazonosságának igazoló ellenőrzése; a tényleges tulajdonos azonosítása és a személyazonosságának igazoló ellenőrzése; adatrögzítés az üzleti kapcsolatra és az ügyleti megbízásra vonatkozóan; továbbá az üzleti kapcsolat folyamatos figyelemmel kísérése (monitoring).

A jogszabály a tervek szerint júniusban lép életbe.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!