szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A jegybank elnöke felfedte az ikerválaszok titkát egy hétfői, budapesti könyvbemutatón. Matolcsy György szerint sikerük titka volt az elmúlt években az is, hogy jól sikerült megválogatniuk az ortodox és unortodox eszközöket.

A jegybank és a magyar gazdaságpolitika sikerét az "ikerválaszok" hozták meg: megoldásokat hirdettek a gazdaságirányítás és a bankok között, tovább erősítették a fiskális és a monetáris politika összhangját, megvalósították a hagyományos és nem hagyományos eszközök harmóniáját – magyarázta a jegybank elnöke, amikor bemutatták hétfőn az MNB szakmai könyvsorozatának legújabb, A magyar út – célzott jegybanki politika című kiadványát.

Matolcsy György az ortodox lépések között említette a gazdaságpolitikai egység, a fiskális és a monetáris politika összhangjának visszaépítését. Fontos lépésnek nevezte az unortodox intézkedések közül a növekedési hitelprogramot és az önfinanszírozási programot, amellyel a bankokat állampapír-vásárlásra ösztökélték. A pénzügyi stabilitás megteremtése érdekében tett unortodox lépések között a devizahitelek kivezetését mondta a legfontosabbnak.

A jegybankelnök köszönetet mondott Patai Mihálynak, a Magyar Bankszövetség elnökének, Csányi Sándornak, az OTP elnök-vezérigazgatójának és Orbán Viktor miniszterelnöknek, amiért gyorsan, határozottan és hatékonyan sikerült a devizahitelek forintosítását végrehajtani.

Matolcsy György emlékeztetett, hogy öt éve indult el a monetáris politikai fordulatot hozó első alapkamat-csökkentési ciklus. Egy korábbi, másik fontos dátum pedig 2007, most 10 éve kezdődött a gazdasági világválság – tette hozzá.

Felidézte, hogy 2013-ban, amikor az új vezetőség megérkezett a jegybankba, több gonddal is szembe kellett néznie. Így válaszolniuk kellett a 2002-2010 közötti hazai makrogazdasági válságra, a 2008-09-es gazdasági világválságra és a 2010-13-as eurózónán belüli válság hatásaira. Aminek alacsonynak kellett volna lennie – az államadósság GDP-arányos mértéke és a jegybanki alapkamat – magas volt, aminek magasnak kellett volna lennie, például a foglalkoztatás akkori szintje, az alacsony volt – fogalmazott.

A jegybankelnök szerint kihasználták a kínálkozó mozgásteret, és pontosan időzítették a lépéseiket. Nem tettek mást, csak azt, amit a Magyar Nemzeti Bank szó jelent, vagyis alkalmazták, használták a magyar kreativitást, majd a nemzeti érdekeket figyelembe véve jegybankként éltek a kínálkozó, mandátum adta speciális lehetőségekkel – állította.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!