szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Az ország legnagyobb cégeinek pénze, vagy az évtizedes építkezés vezethet sikerre? Nem csak két csapat, két futballtámogatási filozófia is összecsap az NB I mai döntőjében.

Ha nagy futball nincs is az NB I-ben, nagy izgalmakból jut bőven. Minden idők egyik legszorosabb magyar bajnoksága dől el szombat este: a Kispest és Orbán Viktor kedvenc csapata, a Videoton azonos pontszámmal áll az első két helyen az utolsó forduló előtt, most pedig a két gárda épp egymással játszik. Vagyis a helyzet rendkívül egyszerű, aki győz, az a bajnok (döntetlen esetén a Kispest).

MLSZ

Arra, hogy az NB I az utolsó fordulóban dőljön el, utoljára 2014-ben volt példa, de akkor sem volt valódi izgalom a zárókörben, a Debrecen hátradőlhetett, csak annyit kellett kiszurkolniuk, hogy a Győr ne nyerjen 15 góllal. Igazi tétje az utolsó meccsnek 2010-ben volt utoljára: akkor a Debrecen egy pont előnnyel vezetett a Videoton előtt, és mivel mindkét csapat kikapott a zárómeccsen, meg is tartotta az előnyét.

Ha minden az anyagiakon múlna, egy pillanatig sem lenne kérdés, hogy a Videoton lesz a bajnok. Az ő keretük összértékét 11,7 millió euróra becsli a futballgazdaságban mértékadónak tekintett transfermarkt.de, míg a Honvédét 6,45 millió euróra. A Videoton 2015-ös beszámolója szerint 2,04 milliárd forint az árbevételük, a Honvédnak ugyanekkor 692 millió forint volt. De még nagyobb a különbség, ha azt nézzük, honnan érkezett a klubokhoz ez a pénz.

Az MTK-s Drazen Okuka és a kispesti Lanzafame Davide az OTP Bank Liga 31. fordulójában játszott Budapest Honvéd - MTK bajnoki labdarúgó-mérkőzésen.
MTI / Koszticsák Szilárd

A szakadék széléről indultak

Mindkét klubban az előző évtized közepén kezdődtek  a nagy változások, amelyek megalapozták a sikertörténetet, ráadásul mindkettőt a totális összeomlás széléről kellett visszarángatni. A Kispestet 2006-ban az akkori főtulajdonos Piero Pini vidékre költözéssel fenyegette – ebben a helyzetben vásárolta meg a klubot a George F. Hemingway vezette Hemingway Group. A Videoton egy évvel később lett Garancsi Istváné; amikor Orbán Viktor jóbarátja megvásárolta a klubot, a fehérváriaktól épp megvonták az NB I-es indulás jogát a bajnokság kellős közepén az anyagiak miatt, majd miután rendezték a helyzetet, még egymilliárd forintos adósságállománnyal kellett megküzdeni.

A két klubnál azonban egész más módon építkeztek ezután. Kispesten az utánpótlás-nevelés lett az egyik fő irány, 2007-ben alapították meg a Magyar Futball Akadémiát. Az első években persze kézzelfogható eredménye ennek még nem lett – a kezdeti években, amíg az ott felnőtt játékosok elég idősek lettek ahhoz, hogy beépíthessék őket az NB I-es csapatba, nem túl nagy sikerrel próbálkoztak a játékosvásárlással. Egzotikus országokból érkező, a focihoz látványosan alig értő légiósok tömege jött és ment Kispesten, Hemingway visszaemlékezése szerint a csapat „teljes csőd volt pénzügyileg” 2011-ig, de általában így is stabil helyük volt a középmezőnyben. Az építkezés az elmúlt néhány évben kezd beérni.

Orbán Viktor és Garancsi István Debrecenben 2015 júliusában és George F. Hemingway a miniszterelnök társaságában Budapesten 2013 novemberében
MTI / Czeglédi Zsolt, Szigetváry Zsolt

Székesfehérváron egész más a helyzet: ott az aranykor a 2009-2010-es szezonnal kezdődött, azóta pedig folyamatosan a legerősebb csapatok között van a Videoton. Az utánpótlás-képzéssel ők is megpróbálkoztak – amikor 2008-ban elindult az Orbán Viktor alapította felcsúti Puskás Akadémia, még az volt a terv, hogy a Videotonnak képeznek majd ott focistákat. Végül ez nem valósult meg, sőt, már a Felcsút első csapatában is alig kapnak helyet a saját nevelésű focisták (a sokáig Videoton II, majd Videoton-Puskás Akadémia néven futó felcsúti csapat 2012-ben függetlenedett, némi jogi csűrés-csavarással lett belőle önálló klub, hiszen B-csapatként nem indulhatott volna az NB I-ben). A fehérvári stratégia most már egyszerűbb: az ország legnagyobb cégeit nyerték meg szponzornak, így gyakorlatilag azt a játékost tudják megvenni, akit csak szeretnének.

Kispesten tao, Fehérváron szponzori pénz

A szponzorok alapján ég és föld a két csapat közötti különbség. A Videoton szponzorlistáján gyémánt fokozatú támogatóként szerepel a Mol, de kiemelt szponzor a Strabag, és az OTP is támogatja a csapatot. Garancsi cégei közül a Market Építő Zrt. és az ESMA Reklám Zrt. is tesz pénzt bele a klubba. A Honvéd szponzorlistája ezzel össze sem mérhető, a nagy cégek közül az OTP és a Volkswagen szövetségi támogatóként került oda, illetve a Macron sportszergyártótól érkezik segítség.

A ferencvárosi Gera Zoltán és a fehérvári Marko Scepovic az OTP Bank Liga 32. fordulójában játszott Videoton FC - Ferencváros mérkőzésen Felcsúton.
MTI / Illyés Tibor

A magyar foci egyik legfőbb bevételi forrása a tao-pénz – a Videoton szinte az egyetlen kivétel ez alól. A klubnak van annyi szponzora, hogy gyakorlatilag nem szorulnak rá a tao-ra, 2011 és 2016 között összesen 359 millió forintot kaptak – összehasonlításképp: ugyanez idő alatt Felcsútra 11 milliárd érkezett. A focink kincsesbányáját a Kispest már jobban kiaknázza, oda ugyanebben az öt évben 984 millió forint érkezett. A tao-támogatások célja hivatalosan az utánpótlás-nevelés erősítése (nemhivatalosan pedig a korrupció melegágyának tekintik), a Kispest pedig ebben igen sikeres: most éppen ez az egyetlen klub, amely 14 és 19 éves kor között csak egyetlen utánpótlás-korosztályban nincs a dobogón.

Debrecen, Diósgyőr, MTK - ki esik ki?
Hatalmas harc folyik a kiesés elkerüléséért is – a Gyirmót már hetekkel korábban bebetonozta magát az utolsó helyen, a másik kieső hely ellen viszont három csapat is küzd. A helyzet egyszerű: ha az MTK nem győz Pakson, akkor kiesik. Ha nyer az MTK, akkor a Diósgyőr-Debrecen meccs vesztese megy az NB II-be (döntetlennél a Diósgyőr). A miskolciak a tao-támogatások egyik legnagyobb nyertesei pedig, 2011-2016 között az ő 1,9 milliárdos tao-bevételüknél csak Felcsútra érkezett több pénz. Debrecenbe 1,6, az MTK-hoz pedig 1,06 milliárd forint tao-támogatás érkezett ez idő alatt. Mindhárom klubnál próbálnak a saját nevelésű játékosok beépítése mellett a játékoseladásból pénzhez jutni – ezúttal sikerült túl is lőni a célon.

Más kérdés persze, mi történik akkor, ha ki kell lépni a nemzetközi porondra. A Videoton 2012/2013-as szezonja volt az egyetlen, amíg sikerült eljutniuk az Európa Liga-csoportkörig, máskor ők és a Kispest is legkésőbb a második selejtezőjükön kiestek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!