Teljesen visszacsinálni a Brexitet nem lehet, hiszen ott a népszavazás eredménye, de meg lehet tartani a közös piacot és el lehet húzni magát a kilépést addig, amíg az összes jogszabály megszületik - véli Soros, aki szerint ezzel mind a britek, mind pedig az EU nyerne.
Miért lenne ez előnyös Nagy- Britannia polgárainak, akik ha kis többséggel, de a kilépés mellett döntöttek? Egy évvel a népszavazás után már kezdik érezni ők is, hogy a Brexit nem vicc: komoly életszínvonal-csökkentő tényező lehet. Egy darabig még hitelekből elboldogultak a háztartások és ez feldobta a fogyasztást. Csakhogy kijött a Bank of England jelentése, melyből kiderült: csökkennek a munkajövedelmek. Ez azért katasztrófa a brit háztartások számára, mert a többségük nyakig el van adósodva! Fizetni kell a törlesztő részleteket és nincs nagyon miből.
Rátett erre egy lapáttal Theresa May kormánya is, amikor a sajtó által gúnyosan csak "dementia tax"- nek nevezett adót bevezette. Ez az idősebb nemzedék tagjait arra kötelezte, hogy az eddiginél jobban járuljanak hozzá a társadalombiztosításhoz, ha megfelelő gondoskodásra számítanak öreg napjaira. Ez kicsapta a biztosítékot az ötven felettieknél, akik hagyományosan inkább a konzervatívokra szavaznak.
A fiatalok eleve inkább Európa-barátnak számítanak mindenütt, így Nagy-Britanniában is, ők ragaszkodnak az ötszázmilliós közös piachoz. Számukra a külföldi munkavállalás egyáltalán nem tabu, hanem sokkal inkább evidencia. Nagy-Britannia tehát nyerne ezzel a soft Brexit megoldással- véli Soros György.
És miért lenne ez jó az Európai Uniónak?
Macron, az új francia elnök Brüsszelben is utalt rá: a britek bármikor meggondolhatják magukat és bent maradhatnak az EU-ban. Ez nemcsak azért lenne jó, mert 500 milliós maradna az egységes piac, hanem mert nem kellene újraszámolni az EU költségvetését. Soros szerint ez az igazi problémája a Brexitnek: a brit kilépés óriási lyukat ütne a közös költségvetésen.
Márpedig mindenki csak kapni szeret Brüsszeltől befizetni nem. Így igazi win-win helyzet akkor alakulhatna ki, ha Nagy-Britannia végül benne maradna az 500 milliós közös piacan, és maga a kilépés csak akkor következne be a kétéves tárgyalások végén amikor már minden jogszabály megszületett- állítja Soros György, aki a Social Europe című lapban fejtette ki véleményét a Brexitről.