szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Egy olvasó hívta fel korábban az Index figyelmét arra, hogy a lottósorsolásokon rendszeresen megjelenik számhúzóként egy család három tagja. Számhúzónak bárki jelentkezhet, aki a meghatározott minimumösszegért játszik ötös, hatos vagy skandináv lottón, az érintett család azonban nagyon szerencsés lehetett vagy kiismerték a rendszer gyenge pontját. Valószínűleg utóbbiról van szó, bár ezt persze nem ők árulták el.

Az Index egyik olvasójának lett gyanús, hogy a lottósorsolásnál újra és újra megjelennek bizonyos személyek számhúzóként. Hetente 25 ember ül a tévéstúdióban, és a közülük kisorsolt húzó 1 millió forintot, a többi 24 pedig 30-30 ezret kap. A jelek szerint valakiknek sikerült kitalálni, hogyan lehet sűrűn bejutni ebbe az elit körbe: egy család három tagjának 28 hét alatt tizenötször jött össze ez.

Elkezdődött az ötletelés a megoldáshoz vezető verziókról. Felmerült, hogy valaki esetleg belülről segítheti a családot, de végül sikerült kizárni az ilyen irányú mutyi lehetőségét.

A Szerencsejáték Zrt. szerint az ötös lottó esetében hetente stabilan 11 ezer körül alakul a jelentkezések száma. Ennek alapján hetente átlagosan 236 darab ezerforintos szelvénnyel kellene pályáznia valakinek, hogy tuti bejusson a stúdióba. Ennyi pénzt nem ér meg az egész, és az érintett család egyik tagja el is árult annyit, hogy nem költenek erre heti 236 ezret. Az elméletek között szerepelt még, hogy esetleg egy lottóárus manipulálja a szelvényeket, vagy pedig hiba csúszhatott az algoritmusba.

Az Index szerdán írt újra a számhúzók rejtélyéről, miután kiderült: a lapon kívül mások is kérdezősködtek az ügyben a Szerencsejáték Zrt-nél, de nem kaptak igazán megnyugtató választ, ezért a lottószervező cég felügyeletét ellátó Nemzeti Adó- és Vámhivatalhoz fordultak.

Már márciusban választ kaptak, amelyben benne volt, hogy a NAV-nak is feltűnt az ötöslottó-számsorsoláson rendszeresen felbukkanó három ember. Februárban tájékoztatást kértek és kaptak a Szerencsejáték Zrt-től, valamit NAV-ellenőrök idén február 6-án kiszálltak a Szerencsejáték Zrt. telephelyére, és a helyszínen nézték végig a számhúzók sorsolását, de semmi rendellenességet nem találtak. Akkor a család két tagját sorsolták ki számhúzó-jelöltnek.

A NAV-osok ezután elmentek a február 11-i, élőben közvetített sorsolásra, és ott végignézték, hogy a család egyik tagját számhúzónak is kisorsolták, amiért egymillió forintot kapott.

A Szerencsejáték Zrt. meg tudja állapítani, hogy egy konkrét személy hány szelvénnyel pályázott számhúzó-jelöltnek. És a NAV a Szerencsejáték Zrt. tájékoztatására hivatkozva azt válaszolta az olvasónak, hogy 2017 februárjában "a bejelentésében érintett játékosok egyenként több száz érvényes pályázattal vettek részt a sorsoláson". Vagyis a megoldás annyi, hogy a család tagjai rendszeresen olyan sok szelvénnyel pályáznak számhúzónak, hogy az lenne a csoda, ha ritkábban sorsolnák ki őket.

Valószínűleg másokat is bevontak egyébként a játékba, de számhúzónak mindig ők maguk jelentkeznek.

Az Index megkereste újra az érintett családfőt, de már egyáltalán nem akart nyilatkozni.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!