szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A magyar bankszektor túladóztatott, ennek ellenére nincs feszültség az állammal. Szociális kérdések megoldását nem a bankszektortól kell várni, a magyar foci pedig nem sikertelen – ezekről is beszélt Csányi Sándor egy interjújában.

A magyar bankszektor az európai bankokhoz képest még mindig túladóztatott – mondta Csányi Sándor a Portfoliónak adott interjújában. Az OTP elnök-vezérigazgatója arról beszélt: a bankjának a tranzakciós illeték a legfájdalmasabb, de ott van még a bankadó is, valamint a szanálási és felügyeleti terhek is sokat számítanak. „Nyilvánvaló, hogy ha egy bank nem akar veszteséges lenni, akkor ezeket az adókat valahol beépíti az áraiba” – mondta.

Csányi szerint nincs feszültség az állam és a bankszektor között, „a makrokörülmények is jók, a bankok pedig ma betöltik a gazdasági növekedést támogató funkciót”. A túladóztatás viszont szerinte árnyalja ezt a képet, ez egyáltalán nem kedvező, főleg azon bankok számára, amelyeknek nincs külföldi anyabankjuk.

Az interjúban arról is beszélt: a bankok ma sokkal óvatosabbak, mint korábban. A kockázatkezelés tanult azokból az eseményekből, amit elszenvedtünk 2008-at követően – mondta.

Azt is hozzátette viszont, amikor a háza előtt még mindig tüntető devizahitelesekről kérdezték:

a bankszektor nem tudja megoldani ezt a szociális kérdést.

Akinek nincs sem jövedelme, sem fedezete, annak az egyébként jogos igényét a lakhatásra vagy bármi másra nem a bankszektor tudja kielégíteni – fogalmazott.

A kamatkockázatra pedig most is oda kell figyelni. Rövid távon nem valószínű, hogy nőnének a kamatok, de arra nincs garancia, hogy ez hosszú távon is így marad. Nem lenne jó, ha tíz-húsz év múlva az lenne a vád, hogy a bankok nem magyarázták el kellő részletességgel a forinthitelek kamatkockázatát – mondta Csányi. Aki ugyanis nem fix kamatozású forinthitelt vesz fel, annak ugyanúgy kell számolnia a kamatkockázattal, mint a devizahiteleseknek az árfolyamkockázattal.

Az OTP-vezért, aki az MLSZ elnöke is, a magyar foci helyzetéről is megkérdezték. Erről azt mondta: „Nem nevezném sikertelenségnek, de valóban lassabb a fejlődés, mint ahogy a közönség vagy én magam vártam.”

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!