szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Hírek szerint sikerült megegyezni egy fontos kérdésben, így tovább léphetnek a felek. Ezt várjuk március óta.

Jó hír, hogy egy gyilkos faviccért az EU vezetőinek sem kell messzire mennie: Donald Tusk, a tagállamokat képviselő Európai Tanács lengyel elnöke legalábbis egy ilyennel vezette fel a Twitteren azt, hogy a jelek szerint sikerült megegyezni a Brexit-tárgyalások egyik legfontosabb pontjában, az ír-északír határ átjárhatóságával kapcsolatban.

„Tell me why I like Mondays!”  Vagyis mondd, miért szeretem a hétfőket – írta Tusk, utalva a Boomtown Rats 1979-es dalára, amelynek a refrénje így szólt: „Tell me why I don’t like Mondays”, vagyis mondd, miért nem szeretem a hétfőket.

Tusk az országot eltalálta – Bob Geldof zenekara, a Boomtown Rats szintén az ír szigetről származik –, azt meg inkább felejtsük el, hogy a sláger egy 16 éves lányról szól, aki egy kaliforniai iskolában nyitott tüzet, megölve két felnőttet és megsebesítve nyolc iskolatársát. És amikor arról kérdezték, mi sarkallta a borzalmas tettre, csak ennyit válaszolt: nem szeretem a hétfőket.

Tény persze, ez a hétfő valóban örömteli az írek számára. A probléma az, hogy a brit kormány az EU egységes belső piacáról és vámuniójából is ki akar lépni, így Írország és Észak-Írország csaknem 500 kilométeres határa lesz az Európai Unió és az Egyesült Királyság egyetlen szárazföldi vámhatára. Emiatt kell megoldást találni arra, miként lehet elkerülni a fizikai határellenőrzés visszaállítását a Brexit után.

Leo Varadkar, a dublini kormány első embere későbbre ígért nyilatkozatot a megegyezéssel kapcsolatban, vélhetően azért, hogy megvárja Theresa May brit kormányfő és Jean-Claude Juncker brüsszeli munkaebédjének kimenetelét. Ettől nem kevesebbet várnak, mint hogy sikerül megoldani minden fennálló vitás kérdést a Brexit-tárgyalások első szakaszában, és a december 14-én kezdődő EU-csúcson a tagországok vezetői áldásukat adhatják a kereskedelmi tárgyalások folytatására.

Az első szakasz lezárásához a következőkről kellene megegyezni még hétfőn:

  • Írország és Észak-Írország határának (ez a britek kilépése után az EU szárazföldi határa lesz) átjárhatóságának biztosítása a nagypénteki egyezményben meghatározottak szerint
  • Az Európai Bíróság joghatóságának fenntartása – ez a szigetországban élő európai állampolgárok vitás ügyeiben mindenképpen irányadó lenne a brüsszeli tervek szerint
  • A Brexit-számla, vagyis a britek hozzájárulása az uniós költségvetéshez a korábban beígértek alapján
  • A szigetországban élő uniós polgárok jogainak tisztázása

A munkaebédre jobbára az első két pont megvitatása maradt, ám délelőtt a londoni hírportálok már arról írtak, esélyes, hogy valóban sikerül megegyeznie a feleknek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!