szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Theresa May kormány nyilatkozata szembemegy azzal, amiben megállapodott a brit kormány az EU-val.

Theresa May brit miniszterelnök szerint különbség lesz a brit EU-tagság megszűnése előtt, illetve a kilépés után Nagy-Britanniába érkező EU-állampolgárok letelepedési és munkavállalási jogosultságai között.

May, aki hivatalos kínai látogatáson tartózkodik, a kíséretében lévő brit újságíróknak a BBC beszámolója szerint azt mondta: amikor London decemberben megállapodott az Európai Unióval a brit kilépés feltételeiről, köztük az uniós állampolgárok jogosultságairól, ezt abból a meggondolásból kiindulva tette, hogy azoknak, akik még a brit EU-tagság idején érkeznek Nagy-Britanniába, "vannak bizonyos elvárásaik" az őket megillető jövőbeni jogosultságokkal kapcsolatban.

A brit kormányfő szerint éppen ezért helyénvaló döntés volt, hogy a Brexit idején már Nagy-Britanniában tartózkodó EU-állampolgárok a brit kilépés után is folytathatják addigi életvitelüket.

Azok azonban, akik a brit EU-tagság 2019 márciusában várható megszűnése után érkeznek, már más lesz a helyzetük, mivel tudatában lesznek annak, hogy Nagy-Britannia akkor már nem lesz az EU tagja - mondta a brit miniszterelnök.

Theresa May arra reagált, hogy az Európai Unió tagországai által elfogadott tárgyalási irányelvek szerint Nagy-Britannia a Brexit után tervezett átmeneti időszakban is részese lenne a vámuniónak és az egységes piacnak, és be kellene tartania a közösségi jogot. Ez azzal is járna, hogy Nagy-Britanniának az átmeneti időszakban a jelenlegi gyakorlattal azonos módon kellene érvényesítenie az uniós szabadságjogokat, köztük az EU-állampolgárok letelepedési jogosultságait. Ez pedig az EU álláspontja szerint ellentmond annak, hogy a 2019. március 29-e után érkezők számára eltérő eljárást tegyen kötelezővé a londoni kormány.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Gyükeri Mercédesz Gazdaság

Mi lesz a családi pótlékkal és a gyulai kolbásszal? Avagy mi vár a Brexit után a magyarokra?

Péntek reggel óta nagyjából biztosra vehetjük, hogy lesz Brexit, méghozzá 2019 márciusában. A békés elválásról szóló 15 oldalas megállapodásban azonban ennél több dolgot is tisztáztak a felek, így az a több százezer magyar is választ kaphat a kérdéseire, akiket közvetlenül érint az Egyesült Királyság kiválása az EU-ból.