szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Inkább másokra mutogatnak.

Cáfolja a magyar kormány, hogy megpróbálta volna megfúrni az Oroszország elleni állásfoglalás elfogadását a brüsszeli EU-csúcson. „Magyarország egyetértett azokkal, akik további fellépésre szólítottak fel válaszul az egyesült királyságbeli mérgezésre. A tegnapi ülésen Orbán miniszterelnök úr javasolta az EU moszkvai nagykövetének konzultációra való visszahívását” – nyilatkozta a Politico brüsszeli kiadásának „egy magyar szóvivő”. Ugyanezt a nyilatkozatot az MTI „egy neve mellőzését kérő brüsszeli forrás”-nak tulajdonította.

Ez ellentmond a Spiegel hírének, miszerint éppen a magyar kormány óvott volna a nagyobb szigortól. Sőt, a nyilatkozat szerint a görögök és az olaszok álltak azon az oldalon. A 28 tagország állam- és kormányfői végül egyhangúlag fogadták el a nyilatkozatot, amelyre Theresa May brit miniszterelnök tett javaslatot, és amely „nagy valószínűséggel” az oroszoknak tudja be Szergej Szkripal volt kettős ügynök és lánya megmérgezését.

A magyar kormány azért annyira nem aktív, mint az írek vagy a horvátok, akik diplomaták kiutasítását fontolgatják, a lettek, akik kémeket küldenének el. Donald Tusk, az Európai Tanács elnöke a csúcsot követő sajtótájékoztatóján azt mondta, nem számít arra, hogy minden ország intézkedéseket foganatosítana.

Az orosz külügyminiszter Vietnamból üzent Brüsszelbe: Szergej Lavrov Londont bírálta amiatt, hogy Moszkva ellen hangolja uniós partnereit annak érdekében, hogy minél jobban elmélyítse az Oroszországgal kialakult válságot.

Nemcsak Moszkvával, de Washingtonnal szemben is kemény hangot ütöttek meg a csúcs résztvevői. Donald Trump ugyanis épp a találkozó első ülésének idején írta alá az acél- és alumíniumimportra kivetett vámokról szóló rendeletet. A büntetővám alól ugyan ideiglenesen felmentést kapott az Európai Unió, a vezetők azonban állandó mentességet szeretnének kiharcolni.              

Az uniós vezetők határozott támogatásukról biztosították az Európai Bizottságot, kiemelve, hogy az EU fenntartja a jogot, hogy szükség esetén "arányos és megfelelő" válaszintézkedéseket hozzon, összhangban a Kereskedelmi Világszervezet (WTO) szabályaival. Mint közölték: a Donald Trump amerikai elnök által bejelentett lépés nem nyújt megfelelő orvoslatot a globális túltermelés valós problémájára.

A Facebookkal kapcsolatban pedig arra hívták fel a figyelmet, hogy a közösségi oldalnak tiszteletben kell tartania az adatvédelemmel kapcsolatos európai uniós és a nemzeti szabályozást. Az állam- és kormányfők arra reagáltak, hogy a napokban kiderült, a közösségi oldal adatbázisát üzleti, és főként politikai kampányok céljaira használták az emberek hozzájárulása nélkül.

A brüsszeli EU-csúcson ma szóba került a Brexit is. A vezetők elfogadták a további tárgyalások irányvonalait.

A záró sajtótájékoztatón Donald Tusk, az Európai Tanács elnöke és Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke is részvétét fejezte ki a franciaországi terrortámadás miatt a francia népnek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

G. M. Itthon

Orbán freudi elszólása: megpróbálta védeni Putyint, de meghunyászkodott

Felelőssé tehető-e Oroszország Szergej Szkripal és lánya megmérgezése miatt? Az Európai Unió állam- és kormányfői szerint nincs más hihető magyarázat, mint hogy Moszkva keze van a gyilkossági kísérletben. A Spiegel szerint EU-diplomaták az esti csúcstalálkozó után elmondták, hogy a magyar fél a döntés ellen érvelt, mégis elfogadta a közös állásfoglalást.