Kihívások és lehetőségek – mire számítanak az európai vállalkozások?
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
Így akarják lassítani az itthoni kifizetések ütemét, mivel Brüsszel alig fizet Magyarországnak.
A Portfolio számításai szerint még sosem volt akkora deficit az év első nyolc hónapjában (1646 milliárd forint), mint idén. Ennek döntő részét az okozta, hogy míg itthon bőkezűen megelőlegezi a kormány a nyerteseknek az uniós pályázatok kifizetéseit (összesen 1388 milliárd forintot fizetett ki), addig Brüsszelből csak alig érkezik a pénz (augusztus végéig mindössze 183 milliárd forint). A kettő együtt pedig felduzzasztja a hiányt – írta a portál.
A kormány ezért múlt pénteken úgy döntött:
bizonyos szabályok módosításával lassítja az itthoni kifizetések ütemét, hogy így akadályozza meg a deficit további, intenzív emelkedését.
Ennek érdekében az ugyanaznap kiadott kormányrendelet (160/2018. (IX. 7.)) alapvető pontokon írta át az uniós források elosztásának fő szabályrendszerét (272/2014. (XI. 5.)).
A változtatások egyike, hogy eddig a nem állami és önkormányzati hátterű kedvezményezettek a szerződéskötést követően gyorsan kérhették az elnyert pénzek legfeljebb 50 százalékát előlegként. Ez mostantól viszont csak 25 százalék lehet.
Az új rendelet szerint a kutatás-fejlesztési projektekre kérhető, maximum 75%-os előleg mértéke 50%-ra csökkent, az állami és önkormányzati hátterű kedvezményezettek esetén korábban előírt százmillió forintos korlát pedig ötvenmillió forintra redukálódott a támogatási előleg kifizethetőségénél.
A lap azt írja, elsősorban az eddig tényleg bőkezű előlegeknél lép vissza a kormány, valószínűleg azért, hogy rövid távon le tudja szorítani a havi uniós támogatás-kifizetések összegét.
További részletek a Portfolio oldalán.
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
Az eszközökre, ingatlanokra és a működéssel összefüggő károkra is kiterjedhet a céges biztosítás, de jól kell szerződni.
Számos ponton változik az adózás rendje 2025-ben. Bemutatjuk a cégvezetők figyelmére is érdemes, jelentősebb változásokat.
Már egyetlen, megfelelően kiválasztott MI-eszköz révén is jelentős hatékonyságnövekedést érhetnek el a kisebb cégek is.
Érkezik a magyar fesztiválkultúra történetét feldolgozó dokumentumfilm. Arról, hogy miért és hogyan rendeződik át manapság a hazai fesztiválpiac és hogy szeretnek-e egyáltalán a fiatalok fesztiválozni és sörözni, a rendezővel, Csizmadia Attilával beszélgettünk.
15–9-re nyertek a mieink.