szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Nemzetközi konzorcium vizsgálja a hagyományos tüzelési mód mindent elégető változatának káros következményeit. A kutatás a közepén tart, de már beadtak egy pályázatot uniós forrásokra, hogy az ilyen módszerrel fűtő háztartásokat korszerűsíthessék.

Nyár végére már lehetnek részeredményei annak a vizsgálatnak, amelyet egy, a Pannon Egyetem vezetésével megalakult nemzetközi konzorcium folytat olyan lengyel, magyar, román, szlovák térségekben, ahol nagyobb számban fordulhat elő, hogy a háztartásokban mindent elégetnek – tudta meg az InfoRádió, amelynek vendégei voltak egy műsorban a Pannon Egyetem rektora, Gelencsér György, és Hölvényi György, európai parlamenti képviselő. Azok a településeken, ahol a domborzati viszonyok, az ipari környezet miatt nagyobb lehet a „szemétégetés” okozta szennyezés a levegőben, nagyobb eséllyel egészségkárosító hatású.

Az egészségkárosító részecskék összetételét és azok terjedését a levegőben, magyar részről a Pannon Egyetem, a Pécsi Tudományegyetem és az Országos Meteorológiai Szolgálat munkatársai kutatják. A konzorcium belga, német és román partnerei a mintavételben, az eredmények kidolgozásában és a légköri modellek kidolgozásában vesznek részt. A hétszázezer eurós költségvetésű projekt részeredményei nyárra várhatók, a végleges képet pedig 2020-ra kaphatnak.

Bár végleges eredmények jövőre lesznek, már most benyújtottak egy pályázatot, amellyel, ha elnyerik a forrásokat, korszerűsíthetők lennének azok a fűtési rendszerek, amelyek a legnagyobb szennyezői a levegőnek a hagyományos fűtés miatt. Erre a forrásra azért volna szükség, mert pont az érintettek nem lennének képesek kigazdálkodni a korszerűsítéshez szükséges pénzt.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!