szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Legfőbb Ügyészség szerint ők egyre nagyobb mértékben derítik fel az unió csalás elleni hivatala, az OLAF által is vizsgált ügyeket.

Kedden jelent meg az OLAF 2018-as jelentése, amiből kiderült: 2014 és 2018 között ötvennél is több, egészen pontosan 52 magyar vonatkozású bejelentést vizsgáltak, és arra jutottak, hogy az uniós támogatások 3,84 százalékát szabálytalanul költötték el Magyarországon. A pénzt az OLAF szerint vissza kellene fizetni.

Szerdán a Polt Péter vezette Legfőbb Ügyészség közleményben reagált a jelentésre. Szerintük a magyar ügyészség az OLAF igazságügyi ajánlása nyomán valamennyi esetben elrendelte a nyomozást, illetve amennyiben az már folyamatban volt,

az OLAF ajánlását a nyomozás irataihoz csatolták, és abban értékelték.

Azt is hozzátették, hogy a magyar ügyészség az OLAF-ügyek 45 százalékában emelt vádat, lényegesen magasabb arányban, mint az uniós átlag (36 százalék).

Az ügyészség azt is hangsúlyozta, hogy az igazságügyi ajánlások száma folyamatosan csökken: míg 2015-ben és 2016-ban még tíz-tíz érkezett, 2017-ben már hat, tavaly pedig négy. Ez utóbbiakat az igazságügyi hatóságok nyomozás keretében vizsgálják ki. Idén – írták – még nem jött ajánlás. 

Kitértek a visszafizetésekre vonatkozó ajánlásokra is. Mint írják, az OLAF-ajánlások eredményével foglalkozó jelentésrész összefoglalóan tartalmazza a csalárd és nem csalárd jellegű szabálytalanságok adatait, illetve azok pénzügyi hatásait, a pénzügyi ajánlással érintett összegek arányát. A Legfőbb Ügyészség szerint az adatok differenciálatlan összesítésére, valamint arra is figyelemmel, hogy a pénzügyi ajánlással érintett összeg nem azonos a bűncselekményekkel okozott kárral vagy vagyoni hátránnyal, ezekből az adatokból az OLAF igazságügyi ajánlásaival érintett bűncselekményekkel okozott kárra

semmilyen következtetést nem lehet levonni.

A közlemény zárásában még azt is hozzátették: Magyarország igazságügyi hatóságai – folyamatosan jó teljesítményt nyújtva, az OLAF-fal a legszélesebb körű együttműködésben – egyre nagyobb mértékben derítik fel az OLAF által is vizsgált ügyeket.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!