Nyersanyagpiaci kilátások 2025 második felére
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
Mert nem nőies - mondják a főnökök, akiket régi előítéletek vezérelnek a távol-keleti szigetországban. Ahol most metoo-kampány bontakozik ki.
Ha a szemüveg problémát jelent a munkahelyen, akkor a férfiak miért hordhatnak és a nők miért nem? - tették fel a kérdést a Nippon televízió műsorában a meghívott nők, miután végighallgathatták a férfi főnökök érveit, melyekkel saját cégüknél utasításba adták: csak kontaktlencse engedélyezett a munkahelyen, szemüveg nem.
Japánban a hierarchia csúcsán csakis férfiak üldögélnek
A japán férfiak évezredes előjognak tekintik, hogy ők diktálnak, és nem is nagyon értik, hogy a külföldi példák alapján mit is akarnak valójában a japán nők. Akik a saját szempontjaikat akarják érvényesíteni a munkahelyen miközben a férfi főnökök a hagyományos álláspontot képviselik: a nő legyen mindig csinos és kedves, de fogja be a száját, ha fontos ügyekről van szó. Persze azért Japánban is érzik, hogy változnak az idők: a nők egyre inkább követelik az egyenlőséget, melyet a kis lépések politikájával kívánnak elérni.
Fáj a tűsarok
Ez a kampány jelezte az áttörést a közvéleményben, miszerint Japánban valami megváltozott, immár nem kizárólag a férfi szempontok uralkodnak. Az áruházak eladóitól és a PR cégek munkatársnőitől ugyanis állandóan manökenmegjelenést vártak el a munkahelyen.
A tűsarkú cipő, mely kiemeli a nőies formákat, kötelező volt. Miután a Facebookon és más társas oldalakon több százezren tiltakoztak és utcai tüntetések is voltak, megszűnt ez a kötelezettség. A tűsarok tehát már nem kötelező, legfeljebb ajánlott a munkahelyen.
12 óra kontaktlencsével kínszenvedés
A sikeres tűsarokkampányt követte a szemüvegmozgalom, melyet a Japánban működő külföldi média lelkesen támogatott. A Business Insider japán kiadása rendszeresen fórumokat rendezett, ahol az érintett nők beszámolhattak arról, hogy nekik személy szerint milyen gondot jelent az, hogy nem viselhetnek szemüveget.
Sokan nem bírják a kontaktlencsét, de a főnök nem engedélyezi a szemüveget. A repülőgépeken például azért nem, mert állítólag veszélyes. Csakhogy a férfiak viselhetnek szemüveget. Ez az, amit végképp elviselhetetlennek éreznek a japán nők, akik a külföldi példákat látva rádöbbennek arra: erősen feudális szokásokkal megvert társadalomban élnek. Ahol a nők legfeljebb csinos játékszerek lehetnek, de minden fontos döntést a férfiak hoznak meg.
A nőkkel kapcsolatban is.
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
A szabályozás egyre szigorúbb, a megfelelés jogi kötelezettség és stratégiai kérdés is.
Van a kártyás fizetés elfogadásánál kevésbé költséges megoldás is már a piacon: a qvik rendszer használatával a költségek 30–40 százalékkal mérsékelhetők.
A bvk hosszú távú döntés, az adózási kérdéseket ezt figyelembe véve célszerű kezelni.
Megvan a fővárosi költségvetés az év végéig, a kormány pedig kedvezményes lakáshitelt és az állami cégeknél folytatódó spórolást jelentett be. Eközben a nemzetközi színtéren arra készülnek, mi lesz, amikor hamarosan lejár a vámháború három hónapos tűzszünete.
Nem világos, hogy a leginkább szablyacsörgetésnek tekinthető kereskedelmi háború átmegy egy langymeleg állapotba, vagy augusztus elsején totális káosz lesz a vége.
David Zucker, a Naked Gun rendezője biztosan nem nézi meg a Liam Neesonnal készült negyedik részt, mert az szerinte ötlettelen másolat lesz csupán. A rendezőtrió egyharmadával Leslie Nielsen fingógépéről, a pilótás pedofilpoénokról, a Top Secret bukásáról és O.J. Simpsonról is beszélgettünk.