szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az Egyesült Királyság az utolsó napját töltötte pénteken az Európai Unióban. A hvg.hu tudósítói Londonból mondták el, mivel töltötte ezt a szomorkás napot a brit főváros, és közben választ adtunk azokra a kérdésekre is, amelyeket olvasóink tettek fel nekünk a Brexitről.

Most érkezett

Olvasónk kérdezi: Mi lesz a családtagok tartózkodási jogával?

Válasz: Az uniós állampolgárokkal élő családtagoknak, beleértve a gyermekeket, szintén „settled status”-ért kell folyamodniuk, amennyiben meg akarják őrizni a tartózkodási jogukat. Arra is lehetőség lesz, hogy a családtagok később csatlakozzanak az uniós polgárokhoz, amennyiben a családjogi kapcsolatuk (pl. házasság vagy bejegyzett élettársi kapcsolat kötése) már 2020. december 31-én fennállt, illetve gyermekek esetében akkor is, ha 2020. december 31. után születnek.

Eljött a Brexit napja, sírjunk vagy nevessünk?

A britek távozása 47 év után szabad szemmel is jól látható lyukat üt az EU egyáltalán nem sziklaszilárd falán, a brit társadalomban pedig eddig szunnyadó konfliktusokat hozhat a felszínre.

Percről percre
Sorrend megfordítása

1 2 3 4 5 6

Ismerjék meg Boris Johnson hasonmását!

A Brexit-párt nagygyűlése csak órák múlva kezdődik, de a parlament épülete előtt egyre többen gyűlnek össze - lassan meghaladja az ünneplők száma az újságírókét is. Excentrikus figurákból nincs hiány, több Boris Johnson-imitátor mellett egy Elvis-imitátor is szórakoztatja a népet.

LMP: A magyar kormány készítsen "visszatérő programot"

Az LMP társelnöke arra kéri a magyar kormányt, hogy készítsen programot azon Nagy-Britanniában élő magyarok számára, akik a Brexit után inkább visszatérnének az Európai Unióba, akár Magyarországra. Kendernay János tájékoztatást és transzparenciát vár a magyar kormánytól a Brexit magyarországi vonatkozásairól, valamint a kint élő magyaroknak érdekvédelmet.

A kilépés átmeneti időszakában, a következő szűk egy évben olyan megállapodásokat kell kötni, amelyek "mindenkinek a lehető legkisebb fájdalmat okozzák, mert ez mindenkinek fájni fog" – fogalmazott az ellenzéki politikus, és bírálta a magyar kormányt, amiért elmulasztotta egy úgynevezett magyar "Brexit-stratégia" készítését.

"Az Európai Unió holnaptól egy picit szomorúbb hely lesz" – jegyezte meg Kendernay János.

A globális klímaválságban vagy a közeledő globális gazdasági válság közepette szerinte nagy jelentősége lenne annak, hogy Európa minél erősebb legyen. Az emberek többsége értéknek tartja azt, hogy az unió tagjai közösen tudnak fellépni a fontos ügyekben – vélekedett.

A társelnök kérdést kapott Niedermüller Péter (DK) VII. kerületi polgármester szavaival kapcsolatban, aki "rémisztő képződménynek" nevezte a fehér, keresztény heteroszexuális férfiakat és nőket. Kendernay János kijelentette: sajnálja, hogy a DK politikusa így fejezte ki magát, ugyanakkor nem hiszi, hogy egy erőszakos kifejezésre hasonló módszerekkel kellene reagálni.

A kijelentés miatt tartott csütörtök esti budapesti tüntetés kapcsán megjegyezte: egy demokráciában mindenkinek lehetőséget kell adni arra, hogy elmondja véleményét, és elfogadhatatlannak tartja, hogy tüntetők újságírókat bántalmazzanak.

Olvasónk kérdezi: Tényleg nem csorbulnak a kint élő magyarok jogai?

Válasz: Az EU ezt elvárta, a brit kormány ígéretet tett rá, van azonban egy fontos dolog: a kint élőknek igazolást kell szerezniük. A jelenlegi (uniós) állandó tartózkodási kártya (permanent residence document) a kilépést követően megszűnik, és már nem lesz igényelhető. Az addig kiadott kártyákat az új, „settled status” jogállásra kell majd „becserélni” – írja tájékoztatásában a kormány.

EU-zászlót égettek az EU-párti tüntetők ellen tüntetők

“Ezek harminc éve erőszakolják a gyerekeinket! Ne hagyjátok! Bye-bye EU, bye-bye!” – egy nő óbégat London központjában péntek délután azon a tüntetésen, amelyet az EU barátai szerveztek, hogy elbúcsúzzanak a 47 éves tagságtól. Azon a tüntetésen, ahol egy dolog derült ki biztosan: a Brexit-pártiak lehet, hogy kevesebben vannak, de sokkal hangosabbak.

A békésnek indult megmozduláson pár száz, jobbára idősebb brit csendjét törték meg a leginkább futballhuligánra emlékeztető ünneplők, akik sorosoztak, EU-zászlót égettek, de leginkább üvöltöznek a kék sapkában, a kitűzőn sárga nárcisszal és uniós zászlóval ácsorgókkal.

Ami ezután jött, az persze már otthon nehezen értelmezhető: a két csapat együtt vonul a parlamenthez, ahol már az EU-pártiak tűnnek provokátornak. Az egymásra acsarkodáson túl azonban még csak elmérgesedettnek se tűnik a helyzet, pedig itt már a “győztesek” vannak többségben. ők már hangolnak az esti nagygyűlésre, ahol a brit lobogók erdejében zenghetik majd az Old Lang Syne dallamára, hogy: Bye-bye EU, bye-bye!

Von der Leyen: Sajnáljuk, de elfogadjuk a britek döntését

Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke Brüsszelben, Charles Michellel, az Európai Tanács és David Sassolival, a parlament elnökével közösen az Európai Parlamentben tartott pénteki sajtótájékoztatón arra figyelmeztetett, hogy a tapasztalatok szerint az erő nem az elszigeteltségben, hanem a közös munkával felépített unióban rejlik.

Charles Michel, az Európai Tanács elnöke, David Sassoli, az Európai Parlament elnöke és Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke (b-j) a brit kiválás utáni Európai Unióról tartott brüsszeli sajtóértekezleten

A három vezetőnek az Egyesült Királyságnak az Európai Unióból (EU) történő kilépéséről és az EU jövőjéről tartott sajtótájékoztatóján Von der Leyen kijelentette: a lehető legjobb és legszorosabb együttműködést kell kiépíteni az Egyesült Királysággal, noha sosem lesz, és soha nem lehet olyan kapcsolat a szigetországgal, mint amilyen olyan országok között szövődhet, amelyek uniót alkotnak egymással.

A Londonnal kötött együttműködés mellett az Európai Unió államainak szorosan össze kell tartaniuk, ugyanis a történelem megmutatta, hogy közösen erősebbek, mint különálló országonként. Egyetlen ország sem képes feltartóztatni az éghajlatváltozás hullámait, megtalálni a digitális jövő megoldásait, vagy eredményesen fellépni a világban jelentkező kihívásokkal szemben – mondta.

"Noha sajnálattal vesszük tudomásul Nagy-Britannia távozását az Európai Unióból, tiszteletben tartjuk a britek döntését. A megkötött megállapodás mindkét fél számára méltányos, és megóvja az EU és az Egyesült Királyság polgárai millióinak jogait" – fogalmazott.

Szavai szerint szombaton a 27 tagú Európai Unió új korszaka kezdődik, hétfőn pedig új fejezet nyílik Európa történelmében, a következő néhány hónap ugyanis kulcsfontosságú lesz az unió és az Egyesült Királyság közötti jövőbeli kapcsolatok szempontjából.

"Nem vagyok pesszimista, sem optimista, hanem elhatározott" – mondta.

Azt közölte, hogy a tárgyalások során kiszámíthatóságra kell törekedni az unió gazdasága számára, meg kell őrizni az emberek jogbiztonságát, folytatni kell a diákok és oktatók ösztöndíjprogramját a csatorna mindkét oldalán.

Kijelentette, a Londonnal tervezett jövőbeli partnerség szorossága a még fennmaradó kérdésekre adott válaszoktól függ. Az unió értékeinek tiszteletben tartása mellett teljes erővel dolgozni kell a jelentkező kihívások megoldásán, valamint azon, hogy az unió hatékony és humánus módon tudja kezeli a migrációt, és erős partnerségeket legyen képes építeni az egész világon – emelte ki Von der Leyen.

Charles Michel, az Európai Tanács elnöke azt mondta, Nagy-Britannia utolsó napja az Európai Unióban érzelmekkel teli elgondolkodásra serkent, ugyanakkor a jövőbe tekintve új, tartós, "barátok közötti" partnerség kiépítésén kell fáradozni.

Szavai szerint a következő hetekben, hónapokban és években fel kell lazítani az unió és az Egyesült Királyság között közel öt évtized alatt gondosan összefűzött szálakat, és ezzel egy időben keményen kell dolgozni azon, hogy szövetségesek, partnerek és barátok formájában újak köttessenek.

Hangsúlyozta ugyanakkor, hogy "minden energiánkat egy erősebb és ambiciózusabb Európai Unió építésére kell összpontosítanunk".

Az uniós tagországoknak közös céljaik, azonos elképzeléseik vannak arról, merre tartanak, továbbá elkötelezettek a kor meghatározó kihívásainak megoldása iránt. Az Európai Unió képes választ adni a kihívásokra, azonban csak az emberek, a nemzetek, valamint az uniós és nemzeti intézmények összefogása révén.

Kiemelte továbbá, Nagy-Britannia minél inkább eltér az EU szabályaitól a Brexit után, annál kevésbé lesz biztosítható a legmagasabb szintű hozzáférés az unió egységes piacához. Tagság nélkül nem lehet megtartani a tagság előnyeit – húzta alá. A szoros partnerség kialakítása mellett az unió mindig meg fogja védeni érdekeit, ugyanis Nagy-Britannia szombattól unión kívüli ország lesz – tette hozzá Charles Michel.

David Sassoli, az Európai Parlament elnöke beszédében azt hangsúlyozta, noha az Egyesült Királyság nem lesz az unió tagja, Európa része marad. "Az Európai Unióhoz tartozás nagyszerű lehetőségeket rejt, azonban közös földrajzunk, történelemünk és kapcsolataink sok területen kötnek össze, természetes szövetségesekké téve bennünket" – fogalmazott. Szövetségesként az unió és Nagy-Britannia közös céllal és közös érdekek mentén folytatja munkáját a külügyek, a biztonság és a védelem területén. A felek előtt álló időszak sok feladatot tartogat, azonban jóakarattal és elszántsággal tartós, pozitív és előremutató partnerséget lehet építeni – mondta Sassoli.

Az Egyesült Királyság európai uniós tagsága közép-európai idő szerint éjfélkor szűnik meg.

Olvasónk kérdezi: Változik-e az adózás?

Válasz: Az átmeneti időszakban még érvényesek lesznek a közösségi adószámok az Egyesült Királyságban is, így azok a vállalkozások, amelyek a szigetországgal üzletelnek, ezt alkalmazni tudják. Nem árt azonban készülni a 2020 utáni időkre, hiszen az ország nem lesz többé tagja a vámuniónak. Ami viszont a személyi jövedelemadót illeti, nem lesz változás: alapesetben jövőben is ott kell fizetni, ahol a jövedelmet megszerezte valaki, a további szabályokat pedig a két ország közötti, a kettős adóztatás elkerüléséről szóló egyezmény határozza meg. A közvetlen adózás ugyanis nem uniós hatáskörbe tartozik, vagyis ott nem változtat a Brexit.

Olvasónk kérdezi: Hogyan lehet kutyát bevinni Angliába?

Válasz: Ahogy eddig: állatútlevéllel. A változások az átmeneti időszak végétől (a jelenlegi állás szerint 2021. január 1-jétől) elképzelhetők, de az az EU és a britek közötti tárgyaláson derülhet ki, hogy pontosan mire is kell számítani. Az EU elbírálása szerint ugyanis az országok több csoportba tartozhatnak, az uniós állatútlevél ezek közül csak az egyik országcsoport számára elérhető. Elképzelhető természetesen, hogy ebbe a csoportba tartozik majd az Egyesült Királyság, ellenkező esetben igazolásokra lesz szükség arról, hogy az állat be van oltva veszettség ellen és hogy egészséges, és természetesen a mikrochip is kötelező. A részletes szabályokat a brit kormány tájékoztatójában olvashatják (angol nyelven).

A skótok inkább az Egyesült Királyságot hagynák ott, mint az Európai Uniót

Boris Johnson kivezetheti Nagy-Britanniát az Európai Unióból, de közben Nicola Sturgeon Skócia főminisztere mindent megtesz annak érdekében, hogy a skótok új népszavazáson dönthessenek a függetlenségről.

1 2 3 4 5 6
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!