Czeglédy-ügy: „Nekem a fizetésemért az volt a dolgom, hogy aláírjak”

Hatályon kívül helyezték a makói perben Czeglédy Csaba ellen valló vádlott börtönbüntetését – a Szegedi Ítélőtábla azért döntött az ítélet hatályon kívül helyezése és az új eljárás mellett, hogy egységesíteni lehessen a vádlott büntetőügyét a Czeglédy-perrel.

  • hvg.hu hvg.hu
 Czeglédy-ügy: „Nekem a fizetésemért az volt a dolgom, hogy aláírjak”

Az ügy még tavalyelőtt kezdődött, akkor szeptemberben ugyanis börtönre ítélte a bíró a makói iskolaszövetkezet két egykori elnökét, a harmadik büntetését felfüggesztették, az ő ítélete már akkor jogerőre emelkedett. Őket azzal vádolták, hogy részesei voltak annak a számlázási láncolatnak, amelynek a végén a Humán Operátor Zrt. állt. A vádemeléskor a költségvetési csalás elkövetésével gyanúsították őket, később a vád módosult, így a perben bűnsegédként álltak a bíróság előtt, elkövető egy sem volt (lásd lejjebb). Majd ezt követően, 2019 februárjában emeltek vádat Czeglédy Csaba és társai ügyében.

A makói ügyben az ítélet ellen a vád és a védők is fellebbeztek, szokatlan módon az ügyész megalapozatlanság miatt új eljárás lefolytatásáért folyamodott. A tavalyelőtti első fokú eljárás folytatódott most a Szegedi Ítélőtáblán, ahol végül az elsőrendű vádlott büntetését enyhítették, a két és fél év börtön helyett két év felfüggesztett szabadságvesztésre ítélték. A másodrendű vádlott büntetését helyezték hatályon kívül azzal, hogy a Szegedi Ítélőtábla a vádlott ügyeinek egyesítésére utasította a hatóságot.

Régóta húzódó per

Elég cifra per volt a makói iskolaszövetkezet ügyének pere. Azért volt különös, mert lényegében lefedte a Czeglédy Csaba és társai ellen indított büntetőeljárás egy részét, hiszen a 2015-ben indult büntetőügy egy makói iskolaszövetkezet ellen indult és az eljárásban Czeglédy Csabát csupán tanúként idézte a Szegedi Törvényszék.

A büntetőügy 2018 júliusában vett száznyolcvan fokos fordulatot, amikor az ügyészség akként módosította a vádat, hogy a három vádlottat már csak bűnsegédlettel vádolta, így lényegében az eljárás tettes nélkül maradt. Ez azért alakulhatott így, mert a júliusi vádmódosítást megelőzően, 2018 májusában az addig hallgató vádlott vallomást tett.

Ekkor már folyt a nyomozás a Czeglédy Csabát és munkatársait érintő ügyben, ahol már 6,2 milliárd forintos költségvetési csalással gyanúsították a csapatot, főként a szombathelyi politikus érdekeltségébe tartozó Humán Operátor Zrt munkatársait.

A vádlott, aki a makói iskolaszövetkezet elnöke is volt, azt vallotta ekkor a bíróság előtt, hogy mindent Czeglédy Csaba utasítására tett, így például, nem működő iskolaszövetkezeteket keresett fel. „Nekem a fizetésemért az volt a dolgom, hogy aláírjak” - hangsúlyozta a váratlanul a vallomás mellett döntő vádlott. „Bűncselekményt követtem el, csak nem azt, amivel vádolnak, csak segítettem elkövetni a bűncselekményt” – mondta a bíróság előtt másfél évvel ezelőtt a makói iskolaszövetkezet volt elnökeként megvádolt férfi.

Végül ebben az elkülönült, de a Czeglédy-perrel mégis összefüggő eljárásban 2018 szeptemberében született ítélet első fokon, itt a három vádlott mindegyikét bűnsegédlet miatt, börtönre ítélték el, amely ellen az érintettek fellebbeztek. A Szegedi Ítélőtábla ebben az ügyben hozott most másodfokon ítéletet.

Így most, amennyiben eldől, hogy hol és mikor folytatódik a Czeglédy Csaba és társai ügyében indított büntetőeljárás, akkor a makói iskolaszövetkezeti perben bűnsegédként, harmadrendű vádlottként résztvevő férfi, hatod rendű vádlottként folytatja a már egységesített büntetőügyben.

Útmutató cégvezetőknek

Útmutató cégvezetőknek