szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az új koronavírus okozta járvány gazdasági hatásainak enyhítése érdekében lépnek.

Az amerikai jegybank szerepét ellátó Fed közlemény útján tudatta, hogy 1 százalékponttal 0 és 0,25 százalék közötti sávba csökkentette irányadó kamatlábát, és bejelentette, hogy mindaddig ebben a tartományban tartja majd a kamatot, amíg a vírus okozta válság el nem múlik. A Fed egyúttal 500 milliárd dollár amerikai állampapír és 200 milliárd dollár jelzálogalapú értékpapír felvásárlását is bejelentette.

Az összehangolt intézkedésekben részt vesz az Európai Központi Bank, a kanadai, a brit, a japán és a svájci jegybank is.

A világ legjelentősebb gazdaságainak központi bankjai hétfőtől egységesen 25 bázisponttal mérséklik az amerikai dollárra vonatkozó likviditási csereügyletek árát, amivel az a céljuk, hogy likviditást biztosítsanak, s csökkentsék a feszültséget a pénzpiacokon, valamint kínálati oldalról segítsék a háztartások és a vállalkozások hitelhez jutását.

Az amerikaidollár-csereügyletek árának csökkentése következtében a világ pénzintézetei alacsonyabb áron vehetnek fel rövid lejáratú kölcsönöket amerikai fizetőeszközben, ami megkönnyíti, hogy dollárhoz jussanak, s így elősegíti a hitelezést, s remélhetőleg elkerülhető, hogy a mintegy tíz évvel ezelőtti globális gazdasági válsághoz hasonló szűkösség alakuljon ki a hitelpiacokon.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Bod Péter Ákos Gazdaság

Bod Péter Ákos a járvány gazdasági hatásairól: Ami előre nem látható, és ami mégis

Sem kereskedelmi, környezeti vagy menekültügyben, és bizony járványügyben sem lehet hatékony önmagában egyetlen nemzet. Ez igaz a legnagyobbakra, ránk különösen – állítja a hvg.hu-nak írt elemzésében a közgazdász egyetemi tanár, a Magyar Nemzeti Bank volt elnöke. Egyben javaslatokat tesz arra is, mit kellene a kormánynak azonnal lépnie, ha csökkenteni akarja az anyagi veszteséget, amely a lakosságot éri e napokban.