Nyersanyagpiaci kilátások 2025 második felére
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
A Nielsen szerint olyan forgalom van most az élelmiszerboltokban, ami karácsony előtt is ritka.
Ahogyan a világon és Magyarországon is egyre súlyosabb kezdett lenni a járványhelyzet, úgy vásároltak egyre többen a boltokban, hogy feltöltsék a “járványkamrát” – derült ki a Nielsen legfrissebb elemzéséből, amelyről az Index számolt be.
A piackutató cég adatai szerint a drogériákban és a szupermarketekben olyan forgalmat hozott a járvány, ami karácsony előtt is ritka. A Nielsen számításai szerint a múlt héten éves alapon 11 milliárd forinttal emelkedett az üzletek forgalma.
Élelmiszerből 45,3, vegyi áruból pedig 62,3 százalékkal többet vásároltak a magyar fogyasztók, mint a tavalyi év ugyanezen időszakában.
A forgalom február utolsó hetében még teljesen átlagos szinten volt a vizsgált üzletekben, drogériákban, hiper- és szupermarket láncoknál. De aztán, ahogy az olaszországi helyzet egyre inkább kezdett eldurvulni, a forgalom is megugrott, 46 milliárd forint fölé. Még később, a 11. héten már 56,9 milliárd forintot mértek.
A Nielsen szerint az emberek járvány idején is ugyanannyiszor mennek boltba, mint korábban, de a mostani vásárlásokkor jóval több dolgot vesznek. És hogy mi fogy igazán? Elsősorban a tartós élelmiszerek, valamint a fertőtlenítő és tisztító szerek. Húskonzervből például csak a múlt héten
275 százalékkal többet vásároltak az emberek, mint egy évvel korábban.
De 200 százalék fölött vagy akörül nőtt a cukor, a levesporok és a száraztészta forgalma is. Emellett 163 százalékkal több lisztet, 138 százalékkal több rizst, 122 százalékkal több étolajat és 118 százalékkal több tejet vettek a magyarok, mint 2019 11. hetében. A mosó- és öblítőszerek forgalma is kiemelten nőtt: gyógyszerből 132 százalékkal, wc papírból pedig 148 százalékkal több fogyott, mint egy átlagos márciusi héten.
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
A szabályozás egyre szigorúbb, a megfelelés jogi kötelezettség és stratégiai kérdés is.
Van a kártyás fizetés elfogadásánál kevésbé költséges megoldás is már a piacon: a qvik rendszer használatával a költségek 30–40 százalékkal mérsékelhetők.
A bvk hosszú távú döntés, az adózási kérdéseket ezt figyelembe véve célszerű kezelni.
David Zucker, a Naked Gun rendezője biztosan nem nézi meg a Liam Neesonnal készült negyedik részt, mert az szerinte ötlettelen másolat lesz csupán. A ZAZ-trió egyharmadával Leslie Nielsen fingógépéről, a pilótás pedofilpoénokról, a Top Secret bukásáról és O.J. Simpsonról is beszélgettünk. És persze a Csupasz pisztoly 4-ről, amiből kihagyták.
Nem világos, hogy a leginkább szablyacsörgetésnek tekinthető kereskedelmi háború átmegy egy langymeleg állapotba, vagy augusztus elsején totális káosz lesz a vége.
Vajon eljön az idő, amikor a boltok nekünk fizetnek majd azért, hogy náluk vásároljunk? Nem tudni, de tény, történelem során volt néhány furcsa példa arra, mi miért került kevesebbe és ennek mi lett a következménye. Elek Péter hozott is párat a Duma Aktuál közönségének.