szerző:
MTI/hvg.hu
Tetszett a cikk?

Varga Mihály nyilatkozott a Kossuth Rádióban erről.

A kormánynak a koronavírus-járvány alatt is törekedni kell a fiskális fegyelemre, de nem szabad vaskalaposan ragaszkodni az államháztartási hiány három százalék alatt tartásához, mert most a munkahelyek megtartása és a gazdaság újraindításának kell elsőbbséget kapnia - nyilatkozta a pénzügyminiszter a Kossuth Rádió Vasárnapi Újság című műsorában.

Varga Mihály úgy fogalmazott, zárójelbe kell tenni azt a korábbi forgatókönyvet, amely szerint az idén növekedik a magyar gazdaság. Nagy valószínűség szerint zsugorodás, visszaesés lesz, aminek mértéke most 3 százalékra tehető, de a végleges adat nagy mértékben függ a járványhelyzet alakulásától, attól, hogy a gazdaság mikor tud kijönni a karanténból - fejtette ki, majd hozzátette, folyamatosan monitorozzák a történéseket. A járvány okozta sokk előtt Varga még egy extrém rossz forgatókönyv esetén nem tartotta kizártnak a 0,5 százalékos zsugorodást, előtte még 3 százalékot meghaladó növekedést reméltek. 2018-ban 5,1, tavaly 4,9 százalékos mértékben tudott növekedni a magyar GDP.

Kiemelte, a magyar gazdaság most a Nemzetközi Valutaalap (IMF) szerint is sokkal válságállóbb helyzetben van, mint a 2008-as válság idején, ami lehetővé teszi, hogy minél kisebb károkkal élje túl a járvány miatti leállást.

A munkahelyek megtartása, megvédése a legfontosabb, aminek érdekében a kormány munkahelymegtartó támogatással, hitellel, garanciaeszközökkel, tőkepótlással, valamint adóintézkedésekkel segíti a vállalkozásokat - hangsúlyozta Varga Mihály. Elmondta, a kabinet az utolsó simításokat végzi a Palkovics László által már bejelentett hitel- és garanciacsomagon, amelynek részleteiről hamarosan tájékoztatást adnak.

Kitért arra is, hogy a kormány foglalkoztatási csomagja a munkahelyek megvédését, megtartását szolgálja, a leggyorsabb és leghatékonyabb segítséget pedig az adózásban adott könnyítések jelentik a háztartásoknak és a vállalkozásoknak, hogy utóbbiak minél kisebb veszteséggel és minél több munkahelyet megtartva legyenek túl a járvány okozta válsághelyzeten.

Ezzel nem mindenki ért egyet: hírek szerint még a tőkeerős multicégek is elégedetlenek bérkiegészítés rendszerével, és az MKIK ellenzékiséggel nem vádolható elnöke, Parragh László is arról beszélt a napokban, hogy a kormány felülvizsgálhatja a szűkmarkú támogatást.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!